1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
juin [17]
3 years ago
5

Levine Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product.

Business
1 answer:
Y_Kistochka [10]3 years ago
4 0
Hi! I don’t know what any of this means but I hope you have an amazing day and I hope god/allah/etc. blesses you :)
sorry I couldn’t answer
You might be interested in
Jobs, Inc. has recently started the manufacture of Tri-Robo, a three-wheeled robot that can scan a home for fires and gas leaks
Tems11 [23]

Answer:

case 1: when $405,000 fixed overhead cost can be avoided

make buy net income

direct material

994700 0 994700

direct labor 832300 0 832300

variable overhead 101500 0 101500

fixed overhead 600000 195000 405000

purchase price 0 2314200 (2314200)

total 2528500 2509200 19300

YES,jobs should accept the offer because it results in saving of $19300

CASE 2: when no fixed overhead can be avoided

make buy net income

direct material 994700 0 994700

direct labour 832300 0 832300

variable overhead 101500 0 101500

fixed overhead 600000 600000 0

opportunity cost 375000 0 375000

purchase price 0 2314200 (2314200)

total cost 2903500 2914200 (10700)

NO, jobs shold not accept the offer because it results in loss of $10700

4 0
3 years ago
Stine Company uses a job order cost system. On May 1, the company has a balance in Work in Process Inventory of $3,770 and two j
maxonik [38]

Answer:

Explanation:

WORK IN PROCESS INVENTORY    

May 1 balance 3770 May 31 Finished Goods 9234

31-May Material 11470    

31-May labour 13870    

31-May Overheads 9431.6    

may 31 Balance 29307.6    

JOB COST SHEET      

Job no. Beg. WIP Material Labour Overheads Total  

430 1340 3850 3400 2312 10902  

431 0 4680 8170 5555.6 18405.6  

TOTAL 1340 8530 11570 7867.6 29307.6  

Note: Total cost of Job 429 transferred to Finished goods:  

Beginning cost  2430    

Add: Material  2940    

Add: Labour  2300    

Add: Overheads (2300*68%) 1564    

Total cost of Job 429  9234  

4 0
3 years ago
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
If you make a false statement or commit a forgery about your motor vehicle insurance you can be guilty of a ________ degree misd
Vinil7 [7]
<span>If you make a false statement or commit a forgery about your motor vehicle insurance you can be guilty of a  Second Degree Misdemeanor
From the different classes of misdemeanor, a second degree misdemeanor is considered less serious compared to the first degree. The punishment for second-degree misdemeanor will be no more than 2 years</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Vino Winery is considering the purchase of a state-of-the-art bottling machine. The new machine will cost $20,790 and will have
jolli1 [7]

Answer:

the internal rate of return is 6%

Explanation:

The computation of the internal rate of return is shown below;

Given that

Years         Cash flows

0                -$20,790

1                   $6,000

2                  $6,000

3                 $6,000

4                 $6,000

Now apply the following formula i.e..

= IRR()

After applying the above formula, the internal rate of return is 6%

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. Regarding general guidelines for the preparation of successful soups, which of the following statements is true?
    6·2 answers
  • Continuous pressure from looming deadlines is a stressor because it causes people to _______.
    15·2 answers
  • Which would be most helpful when considering a large expenditure that might require repeating payments? Check all that apply.
    7·2 answers
  • The variable over which service providers have little control is the emotional state of their customers.
    10·1 answer
  • A set of unique aspects of an organization that causes target consumers to patronize its firm rather than its competitors is cal
    12·1 answer
  • In your opinion, does having two different existing labor federations (AFL-CIO and Change to Win) strengthen or weaken the abili
    13·1 answer
  • Oriole Family Instruments makes cellos. During the past year, the company made 6,630 cellos even though the budget planned for o
    7·1 answer
  • On December 15, 2016, the board of directors of Cross Corporation declared a cash dividend, payable on January 8, 2017, of $0.94
    9·1 answer
  • On December 31 of the current year, the unadjusted trial balance of a company using the percent of receivables method to estimat
    10·1 answer
  • In a defined benefits plan, the employer bears the investment risks in funding a future retirement income benefit. true false
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!