1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergey [27]
3 years ago
10

HELP ASAP ILL GIVE A THANKS AND BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
larisa [96]3 years ago
7 0

Answer:

-3 < x ≤ -1

Step-by-step explanation:

we know that

The solution of the graph is equal to the interval  

All real numbers greater than -3 and less than or equal to -1

so the combined inequality is equal to -3 < x ≤ -1!!!!

You might be interested in
Lin and her brother each created a scale drawing of the backyard, but at different scales. Lin used a scale of 1 inch to 1 foot.
Gnom [1K]
Idkidkodkidkidkidkidkidkidkidk
7 0
2 years ago
Two column proofs Beginner's
Darina [25.2K]

LETS prove the 2nd part of the Question

Here concept of right angles is used

We can see BA is perp to BD

and BC is perp to BE

We have to prove angle 1 = angle 3

i will denote angle by a

therefore we need to prove a1 = a3

as BA is perp to BD hence angle between them will be 90 degree

a1 + a2 = 90 degree

Similarly BC is perp to BE

a2 + a3 = 90 degree

as both equations add up gives 90 degree so will equate them

a1 + a2 = a2 + a3

which means a1 = a3

Hence Proved

To learn more about Right Angles:

brainly.com/question/7116550

#SPJ1

3 0
11 months ago
Gasoline costs 1.05 euro per liter in France. What is the price in dollars per​ gallon?
Alecsey [184]

The price in dollars per gallon is 4.02 dollars per gallons.

<h3>How to find the price of gasoline in dollars per gallon?</h3>

Gasoline costs 1.05 euro per litre in France.

The first thing to do is to determine the equivalent amount of the same litre in dollar while in France.

Then, equate it the quantity of litres to gallons.

Hence,

1 euro = 1.01 dollars

1.05 euro = ?

cross multiply

price  = 1.05 × 1.01

price = 1.0605 dollars

1 litres = 0.264172 gallons

Therefore,

cost =  1.0605 /  0.264172

cost  = 4.01552442257 dollars per gallons

cost  = 4.02 dollars per gallons

Therefore, the price in dollars per gallon is 4.02 dollars per gallons.

learn more on price here: brainly.com/question/14501882

#SPJ1

6 0
1 year ago
20 Points:
belka [17]

Answer:

D. 105 students and 150 guests

Step-by-step explanation:

105 students and $1 for each ticket is $105.(105 x 1 = 105)

150 guests and $5 for each ticket is $750.(150 x 5 =750)

$105 + $750 = $855

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
what is the difference between drawing and constructing something? so for example, what is the difference between drawing a perp
ololo11 [35]

Answer:

Well for constructing your gonna need a compass and measure the length of the line your constructing and a drawing is just a free draw without a compass perpendicular lines are straight on both sides

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the solution set to 13x&lt;9(1-x)
    10·1 answer
  • If x is a binomial random variable, compute the mean, the standard deviation, and the variance for each of the following cases:
    13·1 answer
  • What is 1,000 raised to the power of 5?
    6·1 answer
  • What is the value of x in trapezoid ABCD?<br> x=15<br> x=20<br> x=45<br> X=60
    15·2 answers
  • Out of 30 students in Mohammed's class, 40% are girls. How many are boys?
    15·1 answer
  • Select all the numbers that belong to the special sequence of square numbers.
    12·1 answer
  • PLS HELPPPPPPP CHECK THE PICTURE ABOVE PLS :((
    9·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST-<br> Complete the table to multiply x^2 - 4x + 4 and 6x + 3.
    6·1 answer
  • Complete the table of values for y = 6 - 2x
    6·1 answer
  • A bookstore bought a case of 10 books at a wholesale price of $84. The bookstore will sell the books at a 25 percent markup, and
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!