1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga2289 [7]
2 years ago
5

Which option offers the best explanation for the difference between the budget deficit and the national debt? A) The budget is t

he annual expenditures of the federal government, while the national debt is the money owed each year. B) The budget deficit is when the government spends more than is collected as revenue in a single year, while the national debt is the total amount of money owed by the government. C) The budget deficit is the amount of expenditures budgeted, while the national debt is the money spent over the annual budget. D) The budget deficit is the total amount of money owed by the federal government, while the national debt is the money owed.
Mathematics
2 answers:
Molodets [167]2 years ago
4 0
B to me seems like the best answer
Travka [436]2 years ago
4 0

Answer:

Option B is correct.

Step-by-step explanation:

A budget deficit is the difference between what the federal government spends and what is its revenues.

The national debt arises as a result of the federal government borrowing money to cover years and years of budget deficits.

So, the best option is B) The budget deficit is when the government spends more than is collected as revenue in a single year, while the national debt is the total amount of money owed by the government.

You might be interested in
a jug for a baseball team holds 20 gallons of water to make an energy drink one cup of mix is used for every 2 gallons of water
Solnce55 [7]
Assuming that the mix disolves into the 20 gallons and doesn't take up space

1:2
x:20
1/2=x/20
multiply btoh sides by 20
10=x

answer is 10 cups of mixture
5 0
3 years ago
A jar contains 10 marbles marked with the numbers 1 through 10. You pick a marble at random. What is the probability of not pick
mr_godi [17]

Answer:

9/10

Step-by-step explanation:

Since there is only one marble per number and there is only one marble for the number 8 you would take just subtract 10-1 which would give you 9.

5 0
2 years ago
Write the expression 18 - 27-9 in the form of a +bi.
My name is Ann [436]
V(18-1811) también eres el mejor en la vida y tú me ganas de comer
3 0
3 years ago
A company mixes two kinds of cleansers to get a blend they sell for 59 cents a liter. One of the cleansers costs 50 cents per li
Lilit [14]

Answer:

Cleanser that costs 50 cents is 1400 liters, Cleanser that costs 80 cents is 600 liters.

Step-by-step explanation:

We can solve this by using <em>simultaneous equations</em>:

  1. Let us express the question in terms of equations

Let a be cleanser at 50 cents and let b be the cleanser at 80 cents.

Equation 1: 0.5a + 0.8b = 0.59(a+b)

Equation 2: a + b = 2000

From equation 2, a = 2000 - b (Let's call this equation 3)

    2. Substituting equations 2 and 3 in Equation 1:

0.5a + 0.8b = 0.59(a+b)

0.5(2000 - b) + 0.8b = 0.59(2000)

1000 - 0.5b + 0.8b = 1180

0.3b = 180

b = 600

Substitute in equation 3:

a = 2000 - 600

a = 1400

As a note, I formed equation 1 because I know for a fact the cost per liter of a and b. I also know it is sold at 0.59 cents per liter. We are selling 2000 liters in this instance, therefore 0.59(2000) = 1180, which in this case is the selling price.

4 0
3 years ago
PLS I NEED HELP WITH MY EXAM
Neporo4naja [7]

Answer:

F. a1 = –5, an = 5an-1

Step-by-step explanation:

a1 = -5                    <---- Answer

r = -25/-5 = 5

an =  r(an - 1)

an =  5(an - 1) <---- Answer

Hope this helps!

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A ship at sea, the Gladstone, spots two other ships, the Norman and the Voyager, and measures the angle between them to be 44°.
    10·1 answer
  • A packet of 8 pens costs £1.84 how much does each pen cost
    12·1 answer
  • The isosceles triangle has a perimeter of 570m. the third side is 30m shorter than twice the length
    5·1 answer
  • Fill in the blank: 3 feet = __________ inches
    9·2 answers
  • Here take meh points but you must answer who is better tododeku or kasukideku
    5·2 answers
  • Josie walks 3/4 mile in 1/5 hour what is josie speed in miles per hour
    11·1 answer
  • If my girl say she wants 11 inches but i only have 2 how many more inches do i need
    14·2 answers
  • Please help!What exponent must replace the "?" to make the equation true? <br> (3a) ?(302)2 = 35a?
    5·1 answer
  • How much % is 1/4<br> PLEASESSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS
    9·1 answer
  • Dave and LaVontae are saving money. Dave has $10, and LaVontae has $5. Write an
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!