Answer:
$6.00 for 5 apples
Step-by-step explanation:
$5.00/4= $1.25 per apple
$6.00/5= $1.20 per apple
5¢ cheaper
Hey there! I'm happy to help!
Let's flip the equation so m is on the left.
3m-16=-40
Let's isolate the m to see what it equals. We add 16 to both sides.
3m=-24
And we divide both sides by 3.
m=-8.
Have a wonderful day! :D
Answer:
ok, ill create a question and give u brainliest!
Step-by-step explanation:
Answer: 2x+58
Step-by-step explanation:Combine Like Terms:
=5x+−3x+58
=(5x+−3x)+(58)
=2x+58
Answer:
wait in comments.............................