Answer:
Differential cost= $9.25
Differential revenue= $16
Explanation:
As the name suggest, differential cost is the difference between the costs of two alternative options. Now in this question, Patridge Co. has two products, PJ AND PD, <em>one of which (i.e PD) can be produced by further processing an already produced product (i.e PJ). But for the production of product D, Patridge Co. would have to incur additional cost of $9.25 per pound. </em>
The formula for differential cost is as follows;
Differential cost= total cost of alternative J - total cost of alternative D
Differential cost= $15.75 - ($15.75+$9.25)
Differential cost= $9.25
Differential revenue is similarly the difference between the revenue generated by two alternatives. In this question product J sells for $21 whereas product D sells for $37 so the differential revenue would be as follows:
Differential revenue = revenue of alternative D - revenue of alternative J
Differential revenue= $37 - $21
Differential revenue= $16
Explanation:
Factors that affect food storage:
Temperature: The temperature at which food is stored is very critical to shelf life.
Moisture: It is recommended to remove moisture when storing foods.
Oxygen: Foods store best when oxygen free.
Light: Light, a form of energy that can degrade the food value of foods.
Hope it's helpful to you
Answer:
the amount available is $160,463
Explanation:
The computation of the amount available for the daughter's college expenses on her 18th birthday is shown below:
= First deposit × ((1 + rate of interest)^number of years - (1 + growth rate)^number of years) ÷ (rate of interest - growth rate)
= $2,400 × ((1 + 0.09)^18 - (1 + 0.07)^18) ÷ (0.09 - 0.07)
= $160,463
hence, the amount available is $160,463
<span>unemployment rises; the price level falls</span>
It could either be C or D. She wants to identify alternatives and to also evaluate to see which one has the most benefits.