1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Morgarella [4.7K]
3 years ago
8

I need help with this​

Mathematics
1 answer:
WARRIOR [948]3 years ago
3 0

Answer:

Is the question or is there more??

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE ANSWER, WILL GIVE BRAINLIEST!
kumpel [21]
<h3>Answer:  b = 17</h3>

====================================================

Explanation:

The line must go through the point (5,2) which means x = 5 and y = 2 pair up together.

We'll plug these x and y values into the equation and solve for b.

y = -3x+b

2 = -3(5)+b

2 = -15+b

2+15 = b

17 = b

b = 17

The equation y = -3x+b turns into y = -3x+17

8 0
2 years ago
5+b=25 there were boxes that had this<br> =<br> + =25<br> =
balandron [24]
The answer for 5+b=25 isb=20
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You (or your parents) were purchasing a used car. Which interests rate do you use?<br>​
Marina CMI [18]
New secured 4.5 is the best option
7 0
3 years ago
Solve the equation 5(2x -3) = 15
Georgia [21]

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

5(2x-3)=15

10x-15=15

10x=30

x=3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Value of expression a (a2 + a +1) + 5 for a = 0 is ___________
jeyben [28]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

0(0×2 + 0 + 1) + 5

0(0+0+1)+5

0 + 0 + 0 +5

= 5

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Sin75 in sure form using trigonometric identity
    13·2 answers
  • 7/5 squared times blank equals 1
    5·1 answer
  • A(n) _____ is not an example of an agreement<br> Lease<br> Month to month<br> Annual<br> Fine print
    12·2 answers
  • Represent this temperatures in degrees Fahrenheit with a positive or negative number: 5 degrees above zero *
    8·2 answers
  • Is this a rational function?
    14·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • A geometric sequence has a4 = 4 and a5 = 7. What is a1 ? Your answer​
    15·1 answer
  • {{{{Help Please please}}}}
    13·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST IF ANSWERED
    8·1 answer
  • Can someone help with 3?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!