1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babunello [35]
2 years ago
15

Who wants brainliest

Mathematics
1 answer:
chubhunter [2.5K]2 years ago
8 0
Meeeeeee please I need it
You might be interested in
A student is making a model of the famous Giza pyramid,
harkovskaia [24]

Answer:

Choose the option D

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Will 5x-3y>15 have a solid line
marysya [2.9K]

Answer:

The inequality 5x-3y >15 have a dashed line

Step-by-step explanation:

we have

5x-3y >15

The solution of this inequality is the shaded area below the dashed line

The equation of the dashed line is 5x-3y=15

The slope of the dashed line is positive

The y-intercept of the dashed line is -5 ---> point (0,-5)

The x-intercept of the dashed line is x=3 ----> point (3,0)

Graph the solution

see the attached figure

6 0
3 years ago
Which statement best describes Jim's first error
umka21 [38]
Can u show the whole question
6 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP!!! I WILL GIVE BRAINLIEST TO THE RIGHT ANSWER
Vadim26 [7]

Answer:

Option A is correct.

Step-by-step explanation:

1. solve the inequalities

2. find the intersection :)

8 0
2 years ago
Kerry has 5 metal and 3 wood
Ray Of Light [21]

Expression

(5+3)+(5x2)=p

Solution

18

(Step-by-Step)

In this expression we simply have to use basic PEMDAS (Parenthesis Equation Multiplication Division Addition Subtraction) Order.

We start by working out the parenthesis

5 + 3  and 5 x 2

First let's work out our metal and wood paperweights

5+3=8

Simple enough, we have 8 metal AND wood paperweights

Now we have to work out our glass paperweights.

We have twice as many glass as we do metal PW's  meaning we need to multiply the 5 metal paperweights by 2

5x2=10

This simplifies and boils our equation down to

8+10

simply solve and add the two and you have your answer

18

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Hannah has 127 books in her collection. Her school is hosting a book donation. There are z students at her school, and they each
    13·2 answers
  • A local flower shop sells a dozen roses for $12.85.
    7·2 answers
  • At a blind taste competition a contestant is offered 3 cups of each of the 3 samples of tea in a random arrangement of 9 marked
    10·1 answer
  • A function is created to represent the amount of texts sent each month. What restrictions would be made to the range?
    12·1 answer
  • Please answer ASAP!!!!
    14·1 answer
  • Mrs. Hall bought a package of 8 pencils for $4.64. What is the unit price per pencil?
    12·2 answers
  • 1 What is the value of this expression?<br> 2 +4² x 4 - 12
    8·2 answers
  • I will give brainliest to whoever answers this!!
    6·1 answer
  • This is confusing pls help me asap
    15·1 answer
  • Question 1 GIVING BRAINLIESTT!!!!!!!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!