4x + 2 - 3x + 5 - 2(x + 5) = (2x - 5) + (3x + 4)
4x + 2 - 3x + 5 - 2x - 10 = 2x - 5 + 3x + 4
4x - 3x - 2x + 5 + 2 - 10 = 2x + 3x - 5 + 4
- x - 3 = 5x - 1
-x - 3 = 5x - 1 is the line above recopied
+x = +x
-3 = 6x - 1
<span> +1 = + 1 </span>
- 2 = 6x
- 2/6 = 6x/6
- 1/3 = x, the answer
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute
4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.
Answer:


Step-by-step explanation:
<u><em>x-intercept</em></u>






<u><em>y-intercept </em></u>







