1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EastWind [94]
2 years ago
14

Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries.

Mathematics
1 answer:
steposvetlana [31]2 years ago
4 0

Answer:

Kayla compró tres libras de fresas por $ 14,40, cuál es el precio en dólares por onza de fresas.

1 libra = 16 onzas

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Four internet providers offer similar services to almost everyone in the city. Any new company would have to engage in a price w
aniked [119]
What are you asking? If it’s true or false it’s TRUE?
6 0
2 years ago
Andrea calls two truck rental companies to compare costs. Action trucks charges $80 for the day plus $0.22 per kilometer and tru
Amanda [17]

Answer:it will take 200 kilometers for the costs to be the same.

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of kilometers that Andrea would have to drive for the total cost of renting from both companies to be the same.

Action trucks charges $80 for the day plus $0.22 per kilometer. It means that the total cost of x miles would be

80 + 0.22x - - - - - - - - - 1

Truck experts charges $100 for the day plus $0.12 per kilometer. It means that the total cost of x miles would be

100 + 0.12x - - - - - - - - - 2

Therefore, for the cost of renting from both companies to be the same,

80 + 0.22x = 100 + 0.12x

0.22x - 0.12x = 100 - 80

0.1x = 20

x = 20/0.1 = 200

4 0
3 years ago
60 feet of copper pipe at $1.25 per foot
kykrilka [37]

Answer:

if you bought 60 feet of copper pipe at $1.25 per foot, the total price would be $75

Step-by-step explanation:

since you are buying 60 feet of copper pipe, you would multiply the amount at which it costs per foot. 60×1.25=75

<em>hope this helps!</em>

4 0
3 years ago
29 is what percent of 20?
Vanyuwa [196]
29 percent = 29/100
So 29/100 x 20
= 5.8
4 0
2 years ago
Function g is defined below.
Elina [12.6K]
Rule: if you have graph of function y=f(x) and a>0, then:
1. y=f(x-a) is translation a units right;
2. y=f(x+a) is translation a units left;
3. y=f(x)-a is translation a units down;
4. y=f(x)+a is translation a units up;

Since g(x)=f(x+2)-5, then firstly you have to translate the graph of function y=f(x) two units left and secondly 5 units down.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • MAURICE +130 trading cards and protective sheet he fell 7 sheets and put the remaining four cars in the eighth sheet each of the
    7·1 answer
  • The answer to number b.
    5·2 answers
  • Suppose that we want to increase production of consumer goods to a total of 6 units. Is it also possible to continue producing 7
    14·1 answer
  • What is the expression 6π -3(y+2)
    12·1 answer
  • Gradient answer it for bare points
    8·1 answer
  • What is 2,000 10 times as much as
    8·2 answers
  • Which of the following numbers are composite 47 or 12 or 16 or 43 which number is it
    8·1 answer
  • students make a rectangular banner that is 2 feet 6 inches wide and 84 inches long what is the perimeter
    8·2 answers
  • I need help please and thanks ​
    10·2 answers
  • What is 4/9 - 1/12 least common moltiple
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!