1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zavuch27 [327]
2 years ago
9

Solve 3q - 5 = 13 for q. q =

Mathematics
2 answers:
Anarel [89]2 years ago
4 0

Answer:

q= 12

Step-by-step explanation:

inn [45]2 years ago
3 0

Answer:

q = 6 :))))))))))))))))))))))))

You might be interested in
Divide.
Nataliya [291]

Answer:

 2/7

Step-by-step explanation:

The quotient is ...

  \dfrac{-16}{-56}=\dfrac{2\cdot8}{7\cdot8}=\boxed{\dfrac{2}{7}}

A common factor of -8 can be cancelled from numerator and denominator.

3 0
2 years ago
2x +7y + 3x + 5y in simplified form
Studentka2010 [4]
2x + 7y + 3x + 5y
5x + 12y
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
3x to the power of 3 + 21x squared + 36x = 0 by factoring the quadratic equation.
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

x = 0, -4 and -3.

Step-by-step explanation:

The given expression is "3x to the power of 3 + 21x squared + 36x = 0".

We can write this expression as follows :

3x^3+21x^2+36x=0

Taking 3x common.

3x(x^2+7x+12)=0\\\\3x=0\ \text{and}\ (x^2+7x+12)=0

x = 3

x^2+7x+12=0\\\\x^2+3x+4x+12=0\\\\x(x+3)+4(x+3)=0\\\\(x+4)(x+3)=0\\\\x=-4,-3

Hence, the solution of the given quadratic equation are x = 0, -4 and -3.

5 0
3 years ago
Examples of rates in algebra
lbvjy [14]

A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. For example, if a 12-ounce can of corn costs 69¢, the rate is 69¢ for 12 ounces. ... When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.

Some examples of rate include cost rates, (for example potatoes cost R16,95 per kg or 16,95 R/kg) and speed (for example, a car travels at 60 km/h). When we calculate rate, we divide by the second value, so we are finding the amount per one unit.

7 0
2 years ago
X3 - 3x^2- 54x + 112
Olegator [25]

Answer:

(x -2) (x- 8) (x+7)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What multiplication fact can help you find 7 divided by 7
    8·2 answers
  • HELP!!!!!!!!!! <br> What is the value of h in <br> 13h=52<br> h=
    5·2 answers
  • Consider the following equations: −x − y = 1 y = x + 3 If the two equations are graphed, at what point do the lines representing
    7·1 answer
  • Y/4+−49=−9
    5·2 answers
  • If f(x)=3^x+10 and g(x)=2x-4, find (f-g)(x)
    8·1 answer
  • When I double this number I get 50 whats my number​
    14·2 answers
  • -2, 5, 12, 19,<br> what is the common difference
    13·1 answer
  • Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
    10·2 answers
  • Please answer asap!!!!!!
    13·2 answers
  • The grades on a language midterm at Loyola are roughly symmetric with u = 69 and 0 = 4.0.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!