1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mote1985 [20]
3 years ago
12

A 3-pack of ice cream bars costs $1.59. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
noname [10]3 years ago
3 0
The unit price is $.39.
You might be interested in
Liam explains that drawing a yellow card is equivalent to drawing a blue card followed by a red card how many spaces forward or
Solnce55 [7]

Answer:

need more info none of this makes sense?!??!?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a scale drawing of a museum to water fountains are 10 inches apart. the actual distance between them is 400 ft. on the same d
KatRina [158]

400 / 10 = 40

 so every 1 inch = 40 feet


3.125 * 40 = 125 feet between the exhibits



please mark brainliest


7 0
3 years ago
Penny is going to fly her plane to her sister's house, which is 544.32 miles away. Penny's airplane flies at an average speed of
Sedbober [7]

Answer:

0.81 hour

Step-by-step explanation:

Given data

Distance=  544.32 miles

Speed=  672 miles per hour.

We know that

Speed= distance/time

Substitute

672=  544.32/time

cross multiply

time*672= 544.32

time= 544.32/672

time= 0.81 hour

3 0
3 years ago
Change 3500 ml to litres.​
Neko [114]

Answer: 3.5L

Step-by-step explanation:

1000 Ml = 1L

3500 Ml = 3.5L

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multiply 5 4/7 x -2 2/5
Lunna [17]
Hey i hope my answer is helpful i did in my head so im sorry if its wrong−13 13/35
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A catering company uses different functions to estimate the itemized costs for a party. The table below represents the included
    11·2 answers
  • HELP ME PLEASE SIMPLE QUESTION
    9·1 answer
  • What is the surface area in square centimeters of the cube with all sides 9 cm
    6·1 answer
  • Can a rhombus be a kite? If so explain.<br> Is every quadrilateral a parallelogram? If so explain.
    15·1 answer
  • Four friends share 3 sheets of construction paper equally what fraction of a sheet of paper does each friend get
    6·1 answer
  • A snack stand sells bottles of water for $1.35 each . Sam needs to buy as many bottles as he can. He can spend no more than $20.
    10·1 answer
  • I’m tired of getting it wrong someone help me pls
    14·1 answer
  • Write an equation in point-slope form of the line that passes through the point (2, -8) and has a slope of 4. The equation is y-
    6·1 answer
  • I don't understand this. ​
    14·2 answers
  • Can someone help me with this I really need help ASAP
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!