1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mote1985 [20]
2 years ago
12

A 3-pack of ice cream bars costs $1.59. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
noname [10]2 years ago
3 0
The unit price is $.39.
You might be interested in
You and your friends decide to camp for one night. Look at the diagram of your tent below. It is drawn on 1 cm squared paper. Th
Citrus2011 [14]

Answer:

1.Area of Porch =2.5m²

2.Number of people =3 people

Step-by-step explanation:

The porch area from the diagram has a dimension of 4 units by 10 units

One units =1cm

Thus the porch is drawn with dimensions of 4cm by 10 cm

Taking length is 10 cm and width as 4 cm, convert these dimensions according to the scale.

The scale is 1cm=0.25m

The width will be= 0.25×4=1 m

The length will be=0.25×10= 2.5m

Area of the porch is given by the formula;

length×width because its has a shape of a rectangle

Area of porch will be

=1m ×2.5m =2.5m²

2.

Find the dimensions of the tent

14 units by 10 units

Applying the scale on the dimensions by multiplying by 0.25

14×0.25=3.5m

10×0.25=2.5m

Width=2.5m

length=3.5m

Subtract the edge distance on both the length and width

Length will be=3.5-(0.25×2)=3.0m

Width will be=2.5-(0.25×2)=2.0m

Find the area remaining to be covered by the people while sleeping

=3.0×2.0=6m²

Area covered by sleeping bag and a ground mat

2m×1m=2m²

Number of people that can sleep in the tent

6m²÷2m²=3 people

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Heather had $89.50 in a bank account. She withdrew $10.25. What was her new balance?
dem82 [27]

Answer:

79.25

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which is the least ...0.105 0.501 0.015 0.15
sergeinik [125]
The least is 0,015

hope this will help you 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
QUESTION 8
vfiekz [6]
54 percent

You add the two together to get 39, then divide 21 by 39. This gives you 0.538, which turns into 54%
7 0
2 years ago
5 less than the quotient of a number y and 2
Marta_Voda [28]
Quotient means division....less then means subtract
(y/2) - 5
5 0
2 years ago
Other questions:
  • 1. The table shows the distances, in meters, that each player in a game tossed a ball, and the total number of earned points eac
    6·1 answer
  • a rain barrel can hold 50 gallons of water if there are 32 gallons inside of it, what percent of the barrel is full?
    15·2 answers
  • Factor the trinomial:<br> 2x^2+13x+21
    13·1 answer
  • Which is an example of dealer incentives?
    12·2 answers
  • Round the following number to the indicated place value.
    5·2 answers
  • How do you do it.. I don't understand this
    6·1 answer
  • I need help please :( i really need help
    9·1 answer
  • What is 2 2/3+1 1/2
    7·2 answers
  • At the local grocer, the prices for oranges are the following: 2.5 lbs for $6.75 or 3 pounds for $7.25. How much will you save p
    9·1 answer
  • Find the 13th term of the geometric sequence 7, 21, 63, ...7,21,63,.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!