1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Likurg_2 [28]
3 years ago
12

What should be the function of money? What do you mean by M2?

Business
1 answer:
padilas [110]3 years ago
5 0

Money is any object in which you can exchange for goods or services. We consider this currency. Money is also a store of value so that you can get those goods and services at a later time (so you don't have to immediately use up the currency right away if you don't need to).

If at some future date, the unit of money isn't able to purchase as much as it used to, then we say that inflation has occurred. For example, if a loaf of bread costs $1 today but then $5 ten years from now, then we say inflation has kicked in.  

-------------------------

Before we talk about M2, it helps to start with M0. That's a zero and not the letter 'oh'. In economics, M0 is the total collection of all cash (bills and coins) that are in circulation. This means we're just talking about physical things people can touch. Building to M1, it involves everything M0 talks about plus things like travelers checks and demand deposits. So if you're talking about M1, then you involve all physical cash as well.

Then finally moving to M2, it involves everything M0 and M1 does, plus savings accounts and time deposits. By "time deposits", I mean things like mutual funds and money market accounts. Basically things you may hear about when talking about wall street.

In short, M2 involves all physical cash plus other electronic stores of value (this is a fairly vague definition but it may work in many settings). It does not involve large time deposits as that is what M3 handles.

You might be interested in
The cost of a plant asset includes the following? depreciation expense disposal cost purchase price cost to prepare it for use
s344n2d4d5 [400]

TRUE, the cost of a plant asset includes depreciation expense disposal cost purchase price cost to prepare it for use.

The monetary value of an asset decreases over the years because of use, wear and tear or obsolescence. This lower is measured as depreciation. Description: Depreciation, i.e. a lower in an asset's cost, can be as a result of some of other factors as nicely including detrimental market conditions, and so on.

Depreciation represents the predicted discount in cost of a hard and fast property within a fiscal yr. Tangible belongings, along with homes, systems, cars and so forth, are purchased in massive lump sums.

An example of Depreciation – If a shipping truck is purchased by using a business enterprise with a fee of Rs. 100,000 and the expected usage of the truck are five years, the commercial enterprise may depreciate the asset under depreciation cost as Rs. 20,000 every 12 months for a duration of 5 years.

Learn more about depreciation here:brainly.com/question/1203926
#SPJ4

4 0
1 year ago
4. The following is Arkadia Corporation's contribution format income statement for last month: Sales $1,200,000 Variable expense
Assoli18 [71]

Answer:

Missing word <em>"sold 20,000 units during the month at a sales price of $60 per unit.. b. What is the company's degree of operating leverage? c. How many units would the company have to sell to achieve a desired operating income before taxes of $150,000?"</em>

<em />

a. Contribution Margin Ratio = Contribution margin / Sales

= 400000 / 1200000

= 0.3333

= 33.33%

b. Operating Leverage = Contribution / Net Income

= 400000 / 100000

= 4 Times

c. Sale to achieve desired profit = (Fixed Cost + Desired Profit) / Contribution Margin Ratio

= (300000 + 150000) / 0.3333

= $1350000

Sales in Units = $1350000 / 60 units = 22500 units

3 0
3 years ago
Luke invested $110 at 3% simple interest for a period of 6 years. How much will his investment be worth after 6 years?
Finger [1]

Answer:

investment after 6 years = $129.80

Explanation:

given data

invested = $110

simple interest = 3%

period = 6 years

to find out

How much will his investment be worth after 6 years

solution

first we get here interest that is express as

interest = invested amount × rate × time    ..................1

interest = $110 × 3% × 6

interest = $19.8

and

investment after 6 years = invested amount + interest   .................2

investment after 6 years = $110 + $19.8

investment after 6 years = $129.80

3 0
3 years ago
Johnson, Inc. a builder enters into an agreement to construct a commercial building in a residential area in violation of zoning
lubasha [3.4K]

None of the alternatives are correct.

Explanation:

When a builder enters into an agreement to construct a commercial building in the residential areas that violates the laws , as a result the government stops construction. If such a scenario occurs the workers will not be paid as the construction process has stopped, so no productivity will take place and thus the workers will have to face the scenario.

While signing a contract the contractor must have proper knowledge regarding the property. Otherwise the workers will not be able to earn their daily wage.

7 0
3 years ago
What is a example of good customer service?
PtichkaEL [24]

Answer:

Jet blue= thanks frequent customers with small gesturer

Tesla= meet your customers where they r at

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Per capita GDP is the most practical way to:
    8·1 answer
  • The vigor of IPR protection is highly related to a country's stage of ________.A) economic developmentB) cultural heterogeneityC
    10·1 answer
  • Alan induces beth to enter into a contract for the purchase of a chef's burger house restaurant. alan knowingly misrepresents a
    15·1 answer
  • In the absence of market failures, when the government taxes market participants, the effect is to move the market: Group of ans
    11·1 answer
  • A seasonal index for a monthly series is about to be calculated on the basis of three years' accumulation of data. The three pre
    10·1 answer
  • A nightclub has several types of employees, each with a specialized task. Bartenders make drinks, bouncers check identification,
    10·1 answer
  • Garden Variety Flower Shop uses 900 clay pots annually. The pots are purchased at $2 each. Annual carrying costs per pot are est
    10·1 answer
  • The following transactions were completed by The Wild Trout Gallery during the current fiscal year ended December 31:
    15·1 answer
  • According to a supply and demand model for apples, if the average household income decreases at the same time ten apple orchards
    15·1 answer
  • Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company's products, a small camp stove, sells for 50 per unit. Varia
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!