1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
3 years ago
13

Someone help me for this algebra task please

Mathematics
1 answer:
-BARSIC- [3]3 years ago
5 0
I just need to answer questions
You might be interested in
In a survey, 15 high school students said they could drive
OLga [1]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

this is because only 50% of the college students said they could drive there fore it doesn't make sense.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write as a unit rate: 66 miles to 3 gallons *
gladu [14]

Answer: 22 miles per gallon

Step-by-step explanation: 66/3 = 22.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The slope of a line that passes through points (-1, -3) and (-2,5) is:
sweet [91]

Answer:

m = -8

Step-by-step explanation:

Use the slope formula: m=\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}

m=\frac{5+3}{-2+1} =\frac{8}{-1} =-8

m = -8

6 0
3 years ago
6/4 = 8/blank please help me
oksian1 [2.3K]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help someone pls
Ber [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Find the are by multiplying all of the sides    together, and you wil  get your answer.  

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you solve this?
    14·1 answer
  • F granola costs $2.20 per pound, how much does 0.8 pound of granola cost?
    13·2 answers
  • What is the prime factorization for 50 using exponents?
    5·2 answers
  • The owner of a video game store creates the expression - 2x2 + 32% - 8 to represent the store's weekly profit in dollars, where
    6·1 answer
  • Find the missing side length
    14·2 answers
  • 2. FIND THE AREA OF THE SHADED<br> REGION. help me plzz !.!.!.
    5·1 answer
  • Plz, Help!! I will give all my points
    14·2 answers
  • n a certain grocery store, strawberries cost $5.44 per pound ( 5.44 dollars/lb ). What is the cost per ounce
    7·1 answer
  • Solve this for me please.
    14·1 answer
  • The highway mileage (mpg) for a sample of 8 different models of a car company can be found below. Find the mean, median, mode, a
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!