1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
2 years ago
8

I need help please help

Mathematics
1 answer:
strojnjashka [21]2 years ago
7 0

Answer:

76.93 ft^2

Step-by-step explanation:

it equals the whole circle's are divided by 2

You might be interested in
Help me please see <br>me!!!
Mkey [24]
Its not really hard you just have to explain when like its not really complicated
5 0
3 years ago
Plz help me ASAP I will give Brainliest if right. What is the probability that he gets a number less than 4 or A multiple of 4?
mezya [45]

Answer:

5/8

Step-by-step explanation:

The sectors are labeled 1,2,3,4,5,6,7,8

Numbers less than 4: 1,2,3

Multiples of 4: 4,8

We are looking for 1,2,3,4,8  = 5 choices

P (1,2,3,4,8) = Number of choices/ total

                  = 5/8

4 0
3 years ago
Which example below uses deductive reasoning?
rusak2 [61]
Deductive reasoning is one that necessarily follows, not one that likely follows (this would be an inductive reasoning).

Here the important information is that all squares are also parallellograms, which means that they also necesarily have all the properties of the parallelogram - the correct answer is D.
8 0
2 years ago
Does this graph show a function? Explain how you know.
torisob [31]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
How is solving an inequality like solving an equation? How is it different?
Charra [1.4K]

Answer:

The only difference is: If you multiply or divide both sides of an equation by the same negative number, the equation remains the same, but If you multiply or divide both sides of an inequality by the same negative number, the inequality reverses.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Natalie is shopping at a used book and music store. A sign advertise 4 cds for $12. What is the unit rate for the cost of 1 cd?
    9·2 answers
  • I WILL MARK BRAINLIEST!!!
    9·2 answers
  • Given that R = 8 x + 4 y Find y when x = 8 and R = 30 Give your answer as an improper fraction in its simplest form.
    10·1 answer
  • A state park has two pools. The olympic size pool holds 8.12 x 105 gallons of water and the smaller pool holds 5.27 x 105 gallon
    10·2 answers
  • Three friends went to Texas Roadhouse for dinner. The total bill was $76.25. They left the server a 20% tip and the Montgomery C
    11·1 answer
  • A fair coin is tossed three times. What is the probability of getting at least two heads?
    13·1 answer
  • How do I find the area of the non-shaded figure?!?
    13·2 answers
  • Look at picture, answer quick please
    15·2 answers
  • Which ratio is the same as 2/3
    9·2 answers
  • Your long distance service provider charges you $.06 per minute plus a monthly access fee of $4.95. For referring a friend, you
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!