1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
3 years ago
10

Brainliest for the correct answer 20 points!!!!

Mathematics
2 answers:
Blababa [14]3 years ago
6 0

Answer: y= -1/3x + 5

Step-by-step explanation:

boyakko [2]3 years ago
3 0

Answer:

5, 7

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Ellen is opening. Cookie shop eat a local middle school . She randomly surgery’s students to determine The types of cookies they
saw5 [17]

Complete Question:

Ellen is opening. Cookie shop eat a local middle school . She randomly surveys students to determine The types of cookies they would buy at the cookie shop the results of the surveys are below based on the survey. Which statement is not true?

A) If 160 students buy a cookie, approximately 18 students would buy a sugar cookie.

B) 22½% of the students surveyed would buy a sugar cookie.

C) If 240 students were to purchase a cookie from the store, approximately 66 students will purchase a peanut butter cookie.

D) Half of the students prefer chocolate chips or oatmeal raisin cookies.

(Table showing the results of her survey is in the attachment below)

Answer:

A) If 160 students buy a cookie, approximately 18 students would buy a sugar cookie.

Step-by-step Explanation:

STEP 1:

In order to ascertain which of the statements given in the options that is NOT TRUE, let's express the given number of students that would buy the different types of cookies in their PROPORTIONS AND PERCENTAGES in the survey result.

Thus:

Type of Cookie==> no of students => Proportion (no of students of a cookie type ÷ total no of students) => % (each proportion for a cookie type)

Chocolate Chip==> 25 => 0.3125 (25÷80) => 31.25% (0.3125 × 100)

Oatmeal Raisin==> 15 => 0.1875 (15÷850) => 18.75% (0.1875 × 100)

Peanut Butter== 22 => 0.275 (22÷80) => 27.5% (0.275 × 100)

Sugar ==> 18 => 0.225 (18÷80) => 22.5% (0.225 × 100)

STEP 2:

Next step is to consider each statement given in the question to see if they are true or not.

==>OPTION A: If 160 students buy a cookie, approximately 18 students would buy a sugar cookie.

To find out if this is true, multiply the proportion of students who would be buy a sugar cookie (0.255) by 160 = 0.255 × 160 = 36.

If 160 buy a cookie, approximately 36 students would buy a sugar.

Option A IS NOT TRUE.

OPTION B: 22½% of the students surveyed would buy a sugar cookie.

From our calculation in STEP 2, we have:

Sugar ==> 18 => 0.225 (18÷80) => 22.5% (0.225 × 100).

Option B is TRUE. 22.5% of the students would go for sugar cookie.

OPTION C: If 240 students were to purchase a cookie from the store, approximately 66 students will purchase a peanut butter cookie.

Number of students that would buy the peanut butter if 240 students were to get a cookie = proportion of students that opt for peanut butter cookie in the survey (0.275) × 240 = 0.275 × 240 = 66.

Option C is TRUE.

OPTION D: D) Half of the students prefer chocolate chips or oatmeal raisin cookies.

Proportion of students who prefer chocolate chips or oatmeal raisin cookies = 0.3125 + 0.1785 = 0.491

This is approximately 0.5 = ½ of the total number of students.

Option D is TRUE.

Therefore, we can conclude that the statement, "A) If 160 students buy a cookie, approximately 18 students would buy a sugar cookie" is NOT TRUE.

3 0
3 years ago
A vitamin C tablet contains 1/40 of a gram of vitamin C. You take 1 1/2 tablets every day. How many grams of vitamin C do you ta
enyata [817]
1/40*1.5=3/80=0.0375
8 0
3 years ago
5.3: Solutions on a Number Line
andrew11 [14]

Answer:

idfk

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Spiral Review A parking garage charges the rates shown. First hour Each hour after the first hour $12.50 $8.75 per hour Write an
lyudmila [28]
I believe it would be 12.50+8.75x=47.50
7 0
2 years ago
Verify the trigonometric identity. convert the left side of the relationship to look like the right side.
Tomtit [17]

Answer:

Verified

Step-by-step explanation:

Use \tan{x}=\frac{\sin{x}}{\cos{x}}  , \sin^2{x}+\cos^2{x}=1 and \sec{x}=\frac{1}{\cos{x}}

LHS=\tan^2{x}+1=\frac{\sin^2{x}}{\cos^2{x}} + 1=\frac{\sin^2{x}+\cos^2{x}}{\cos^2{x}}=\frac{1}{\cos^2{x}}=\sec^2{x}=RHS

5 0
2 years ago
Other questions:
  • In each figure, a|| b . Determine whether the third figure is a translation image of the first figure. Write yes or no. Explain
    6·2 answers
  • An assistant is in charge of ordering lunch for the monthly office meeting. For the first month, she orders five Falafel wraps,
    12·2 answers
  • 4k – 6 = -2k – 16 – 2
    12·1 answer
  • The student concession stand buys 6.5 pounds of peanuts for $2.75. What is the price per pound of the peanuts?
    6·1 answer
  • Which of the following points are solutions to the equation
    11·2 answers
  • Will mark brainliest! Thanks ! and like if you can please explain it cuz I want to understand it to :)
    5·1 answer
  • She had 8 subscribers at the beginning of the month. One month later, her number of subscribers doubled and continued to double
    12·1 answer
  • Choose the equation that is equivalent to this statement:
    9·1 answer
  • What is the perimeter of a 12 cm and 4cm
    5·2 answers
  • What is the sum of |–8| and (the opposite of 6)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!