2 answers:
Answer: Its long division
Step-by-step explanation: The key word "per" let's you know that it's divided indivisually between each person.
Answer: He can take 6 friends.
Step-by-step explanation:4,000 divided by 637 is 6.29. There can not be part of a person so we round down to 6.
You might be interested in
Answer:
64 divided by 8
Step-by-step explanation:
The fraction would be 7 over 20, or 7/20
Answer:
6 yards = 18 feet
16.49/18=$0.92 per fleece
15.40/16=$0.96 per fleece
Crafter's warehouse is better the price is less per feet of fleece
Step-by-step explanation:
the one that has 65 and 54, 3rd one
Answer:
The 8 oz has lower unit rate, it's lower by .2.
Step-by-step explanation:
8 oz divided by $6 = $1.333 for 1 oz ---- (round to 1.3)
6 oz divided by $4 = $1.5 for 1 oz