1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
3 years ago
15

4 pounds of apples cost $1.96. Find the average rate

Mathematics
1 answer:
Over [174]3 years ago
3 0
1.96 divided by 4 = $0.49 per pound of apples
You might be interested in
Simplify the expression . (x^-4)^-6 A. x^-24 B. x^-10 C. x^10 D. x^24
sladkih [1.3K]

Answer:

D. x^2^4

Step-by-step explanation:

(x^-^4)^-^6

=x^2^4

4 0
3 years ago
Tricia Measured the snow falling and Ledge on her window. In 30 minutes the snow increase from 1/4 inch to 3/4 of an inch. By ho
VashaNatasha [74]
C, because of 1/2 = 2/4. 2/4 plus 1/4 equals 3/4.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
10x4ones= ones=<br> 10x2tens= tens=
Vsevolod [243]
Well, 10x4=40 because 10+10+10+10=40 and that means your answer must be 40 ones or you asked something else.
5 0
3 years ago
Factor this trinomial completely.
zmey [24]
First you want to write 7x as a sum or difference: 15x-8x
Now, the expression would look like this: 10x^2+15x-8x-12
Next, factor out the 5x and -4 from the expression: 5x(2x+3)-4(2x+3)
Now, factor out the 2x+3 from the expression and you have your answer:
(2x+3)(5x-4)
4 0
3 years ago
Stan made changes to
Lemur [1.5K]

Answer:

22%

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Let’s say a GWC coder is working on a project that includes 6 x (8 +7) lines of code. Rewrite this expression in words.
    14·1 answer
  • Davis has ten apples. Gus is hungry and eats a fifth of them, but Davis buys twice the amount gus ate the next day. How many app
    12·2 answers
  • HELP!
    14·2 answers
  • Apply each of the four counting/sampling methods (with replacement and with ordering, without replacement and with ordering, wit
    10·1 answer
  • The area of a triangle can be found using the formula: Area =1/2• base · height
    14·1 answer
  • A student makes a number of measurements of electrical current in the circuit. The average of the measurements is 12.33 mA. The
    15·1 answer
  • Solve 9x-7y=-7 i don't know how to do it so could you show me step by step please
    14·1 answer
  • Select the two expressions that are equivalent
    7·1 answer
  • Translate the phrase into an algebraic expression. The product of 4 and y​
    11·1 answer
  • What is the slope of the line?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!