1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
3 years ago
15

4 pounds of apples cost $1.96. Find the average rate

Mathematics
1 answer:
Over [174]3 years ago
3 0
1.96 divided by 4 = $0.49 per pound of apples
You might be interested in
What is the value of 3 ^ -3
mestny [16]

Answer:

\frac{1}{27}

Step-by-step explanation:

3^{-3}\\=\frac{1}{3}^{3}\\=\frac{1}{27}

5 0
3 years ago
A container contains 12 diesel engines. The company chooses 5 engines at​ random, and will not ship the container if any of the
Rufina [12.5K]

Answer:\frac{^{10}C_5}{^{12}C_5}

Step-by-step explanation:

Given a total of 12 diesel engines

out of which 2 are defective

Company have to choose 5 good engines to ship.

Therefore no of ways in good engines are selected is ^{10}C_5

no of ways in which any 5 engines are selected from a total of 12 engines is

^{12}C_5

Therefore the required probability =\frac{^{10}C_5}{^{12}C_5}

=\frac{7}{22}=0.318

3 0
2 years ago
Please help with my math (homework) problem. What's 2+2? 10 points.
lesya [120]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I was at the store, and saw two sizes of avocados being sold. The regular size sold for $0.84 each. For what prices would the la
JulsSmile [24]

Answer:

The bigger avocado will be a better deal if the ratio of the sizes of the bigger one to the smaller one is less than the ratio of the prices of the bigger one to the smaller one.

Step-by-step explanation:

Given that two sizea of avocados are being sold, since the regular size is being sold for $0.84 each, let the price for the bigger avocado be $x.

Then note the following:

1. How bigger than the smaller avocado is the bigger one?

This would determine if the price for the bigger one is a bargain, or a mistake.

If for instance, the bigger avocado is double the size of the smaller one, then for any price, $x less that $1.68 (twice of $0.84), it is a bargain.

The bigger avocado will be a better deal if the ratio of the sizes bigger one to the smaller one is less than the ratio of the prices of the bigger one to the smaller one.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The medication tablets contain 3.5 grains each. The physician's orders state that the patient is to receive 14 grains of medicat
Lubov Fominskaja [6]
14 / 3.5 = 4.....4 tablets should be administered
7 0
3 years ago
Other questions:
  • jenn will use 18 connecting cubes to make a model of a park. The model will be in the shape of a rectangle and will have  height
    6·1 answer
  • Could you tell me what 11/8 would be if it where a mixed number
    7·2 answers
  • According to chebyshev's theorem, at least what percent of the observations lie within plus and minus 1.75 standard deviations o
    5·1 answer
  • I been help answering this question and a few more
    14·1 answer
  • I need help please also have the work
    10·1 answer
  • Pete painted 4/8 of a rectangle green. He painted 1/8 of the same rectangle blue. Pete painted the rest of the rectangle red. Wh
    9·2 answers
  • What is 56/100 in its simplest form
    12·1 answer
  • The chart below shows the cost of the three different-sized boxes of chicken nuggets that are available at The Chicken Shack.
    9·2 answers
  • What is x? thank you!
    8·1 answer
  • A cars odometer reads 12,386 if the driver takes the car to and from work for three days and each trip is 32 miles one way what
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!