1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
3 years ago
11

The sum of 9 and c is less than or equal to 15.

Mathematics
2 answers:
Shalnov [3]3 years ago
3 0

Answer:

less than or equal to -26

CaHeK987 [17]3 years ago
3 0

Answer:

9+c <u><</u> 15

OR

c <u><</u> 6

Step-by-step explanation:

"the sum of 9 and c" means: 9+c

"is less than or equal to 15" means: <u><</u> 15

If you need to simplify it, then subtract 9 from both sides, and you get

c <u><</u> 6

You might be interested in
Match each subtraction problem on the left with the equivalent simplified expression on the right.
Ahat [919]

Answer:

A-3, B-4, C-1, D-2

Step-by-step explanation:

A:

  • 5x-(3x+1)
  • Expand, 5x-3x-1
  • Combine like terms, 2x-1

B:

  • 5x-(-3x-1)
  • Expand, 5x+3x+1
  • Combine like terms, 8x+1

C:

  • -5x-(3x+1)
  • Expand, -5x-3x-1
  • Combine like terms, -8x-1

D:

  • -5x-(-3x-1)
  • Expand, -5x+3x+1
  • Combine like terms, -2x+1

4 0
3 years ago
Hello help help me plz​
amid [387]

Answer:

8. adjacent 9. vertical 10. adjacent

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plus $5 per day. The fee for the game booth is $50 plus $7 per day.
Marta_Voda [28]

Question:

<em><u>A company sets up a food booth and a game booth at the county fair. The fee for the food booth is $100 plus $5 per day. The fee for the game both is $50 plus $7 per day. Write an expression for how much both will cost for the same number of days.</u></em>

Answer:

105 times 15= 1575

57 times 20= 1140

1140+1575= 2715

(2715)(d)= x

6 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=y%20%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20-%201" id="TexFormula1" title="y =\frac{1}{2} - 1" alt="y =\fra
aleksley [76]
The answer would be -0.5.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following are possible values of r?<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%7Br%7D%5E%7B2%20%7D%20%20%3D%20%20%5Cf
marshall27 [118]

Answer:

r=\frac{\sqrt{3} }{4}    and    r=-\frac{\sqrt{3} }{4}

Step-by-step explanation:

when you solve for r in the given equation, you need to apply the square root property, which gives positive and negative answers (both should therefore be considered):

r^2=\frac{3}{16} \\r=+/-\sqrt{\frac{3}{16}} \\r=+/-\frac{\sqrt{3} }{4}

then you need to include these two possible solutions:

r=\frac{\sqrt{3} }{4}    and    r=-\frac{\sqrt{3} }{4}

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The area of a rectangular pool was 120square meters. If the long side in 7 meters plus a number and the width is 6 meters. What
    9·1 answer
  • A fruit punch recipe calls for 18 cups of soda and 6 cups of grape juice.
    15·1 answer
  • As I was going to St. Ives
    7·2 answers
  • which equation is in standard form ? -1-3y=2(y-2x) -14x+6y=-30 2x+3y=-5x-2y+31 2(x-y)=2
    14·1 answer
  • What slope would make these lines parallel
    7·2 answers
  • Each month, Anna pays $630 in rent. How much rent does she pay over the course of 18 months?
    6·1 answer
  • Addison worked 11 more hours this week than last week. In total, she worked 65 hours this week and last week. Using the equation
    15·1 answer
  • What if u fail 2 electives can u still pass to the next grade
    13·2 answers
  • daniel watched a beetle and a spider on the sidewalk. the beetle crawled 1/2 of a yard and the spider crawled 1/6 of a yard how
    5·1 answer
  • Which is the better deal? $2.89 for 4 quarts or $4.39 for 6 quarts
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!