Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
If using one pound of pumpkin the baker needs to use 4 pounds of flour mixture
Step-by-step explanation:
step 1: I am going to convert the measurements
into decimals
8/5=1.6
2/5=.4
step 2: I will use cross multiplication to find out how much pumpkin for one pound of flour
1.6=.4
1=?
1*.4=.4/1.6=.25
step 3: I will convert .25 into a fraction
.25=1/4
for every 1/4 pound pumpkin, I will use 1 pound of flour
which is why
If using one pound of pumpkin the baker needs to use 4 pounds of flour mixture
Answer:

Step-by-step explanation:
Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.
Answer:
3:5
Step-by-step explanation:
5a + 3b = 6b
5a=6b-3b
5a=3b
a/b= 3/5
a:b=3:5
Question 8.
The best answer would be A, two times y divided by 7.
Question 9.
The distributive property. Or A.
Question 10.
5(2+y) would be the answer. So, D.
Hope this helps!