1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sidana [21]
3 years ago
5

I NEED HELP ASAP!!! I'LL GIVE BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER!!!

Mathematics
1 answer:
Murljashka [212]3 years ago
3 0
D. since angle pqr is 52 and angle stu is 50. you know that su has to be shorter than pr

hope this helps!
You might be interested in
Compute the price of a 3.8 percent coupon bond with 18 years left to maturity and a market interest rate of 7 percent
zzz [600]

The photo below may help you

5 0
3 years ago
If two points on a line are A(10, −3) and B(12, 9), the rise is __________, and the run is __________, so the slope of the line
kherson [118]

The <u>rise</u> is the difference in y-coordinates:

  • y₂ - y₁ = 9 - (-3) = 12

The <u>run</u> is the difference in x-coordinates:

  • x₂ - x₁ = 12 - 10 = 2

The <u>slope</u> is the quotient of rise over run:

  • m = 12/2 = 6

========================

If two points on a line are A(10, −3) and B(12, 9), the rise is <u>12</u>, and the run is <u>2</u>, so the slope of the line is <u>6</u>.

7 0
1 year ago
What is<br> the solution to the system of equations graphed below?
Annette [7]
Yea I also don’t see a graph sorry
3 0
3 years ago
In the function y = 0.25x + 3.5, y represents the cost of a gallon of milk after a certain number of years, x. How much does the
Mkey [24]
Since its telling you that x is the number of years and the question is "How much does the cost of milk increase EVERY YEAR" then you can conclude that the cost is increasing by 0.25 each year
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Soda 5 oz for<br> 10.00<br> What’s the unit rate
alexdok [17]

Answer:

$2 per ounce

Step-by-step explanation:

$10 divided by 5 ounces is $2 per ounce, and that is the answer

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A deli is offering two specials. The roast beef special gives a profit of $2.30 per sandwich, whereas the turkey special gives a
    8·1 answer
  • What are the First 4 terms 12-n
    8·1 answer
  • TEN POINTS !!!!! if f(x)=x^2-6x and g(x)=x^3 squared what is (fog) (x)
    13·1 answer
  • NEED HELP ASAP!! can someone please explain this to me!
    12·1 answer
  • Write words to match the expression.<br><br> 3+(4x12)
    10·2 answers
  • SOMEONE PLEASE HELP ME ON THIS ASAP. I'LL RATE AS BRAINLIEST. PLS PLS PLS PLS
    8·1 answer
  • Use the net as an aid to compute the surface area of a triangle pyramid with an equilateral triangle base
    13·2 answers
  • One brother says of his younger brother: “Two years ago, I was three times as old as my brother was. In three years’ time, I wil
    13·2 answers
  • The figure is made up of 3 semicircles. Find its perimeter in terms of pi.
    7·1 answer
  • St
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!