1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
3 years ago
8

PLEASE HELP!!! Janet buys 12 pencils for $1.49. What is the cost per pencil?

Mathematics
2 answers:
amm18123 years ago
7 0

Answer:

0•1254$ per pencil

Step-by-step explanation:

method 1

12 pencils = 1•49$

1 pencil = X ( unknown)

cross multiply

12x = 1•49$

divide both sides by 12x

X = 0•124$ per pencil

Method 2

you can simply divide the price of the pencils = 1•49$

by the number of pencils bought = 12

1•49/12

= 0•124$

Dovator [93]3 years ago
6 0

Answer:

About 0.12 dollars

Step-by-step explanation:

1.49/12 = 0.12416666666/1

About 0.12 dollars

You might be interested in
What is the lateral area of the rectangular prism with a base length of 14 m, a base width of 9 m, and a height of 6 m?
katen-ka-za [31]
Thank you for posting your question here at brainly. Feel free to ask more questions.   
<span>
The best and most correct answer among the choices provided by the question is </span><span>B.276 m2
</span>.    
      <span>
Hope my answer would be a great help for you.  </span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Break apart addendsas tens and ones <br> 33<br> +49
Serhud [2]

Answer:

There are 8 tens and 2 ones

Step-by-step explanation:

Hope this helps

5 0
3 years ago
Given: sin(x-y) -) 2 1. = cos( 17 - (x - 1) 2. = cos(I – (x+y] ( 1 / ] 3. = cos(( 1 - x)+Y [1 V 4. = cos(1 - x)-(-1] [- 5. = cos
polet [3.4K]

Answer:

qazsxdcfg

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
a beauty salon buys bottles of styling gel for $4.50 per bottle and marks up the price by 40%. for what price does the salon sel
I am Lyosha [343]
40%=0.4
0.4+1=1.4

4.5(1.4)=6.3

The answer is $6.30
7 0
3 years ago
Be sure to show your work and solve for f: 12 = f - 13-2
ki77a [65]

Answer:

<h3>f =27</h3>

Step-by-step explanation:

12 = f - 13-2

Collect like terms and simplify

12+13+2 = f\\27 =f

Switch sides

f = 27

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2.375% of 25.68? Explain how
    8·1 answer
  • A triangle has 2 sides that equal 6 inches. The other side equals 3 inches. What kind of triangle is it?
    13·2 answers
  • NEED HELP URGENT!! :))))
    12·2 answers
  • A car drives at the speed of 90 km/h for 2 hours and 20 minutes? how far does the car drive?
    10·2 answers
  • In a geometric sequence, the ratio between consecutive terms is _____ constant?
    5·2 answers
  • The set of multiples of 8 which are greater than 20 but less than 40​
    6·1 answer
  • Point A is located at (0,4),and point C is located at (-3,5).Find the x value for point B that 1/4 the distance from point A to
    12·2 answers
  • Find the additive inverse of each rational number.<br><br> 1.- 1/2 2. 0.25 3. 9/10 4. -0.4
    10·1 answer
  • Can someone tell me what this is really quick
    14·1 answer
  • Which of the following could be a mirror line on a coordinate plane?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!