1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shkiper50 [21]
3 years ago
10

A triangle has an area of 117.9 square millimeters and a base of 18 millimeters. What is the height?

Mathematics
2 answers:
morpeh [17]3 years ago
5 0

Answer:

13.1

Step-by-step explanation:

mr Goodwill [35]3 years ago
4 0
The correct answer is 13.1
You might be interested in
Algebra help (last one lol)
katovenus [111]

B. Isolate the y term

hope this helped hon

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
EXPERTS/ACE HELPP PLZ!!:)
barxatty [35]
0.43 should be the answer.
6 0
4 years ago
Group of answer choices<br><br> 33<br><br> 50<br><br> 52<br><br> 55
vodomira [7]

Answer:

33

Step-by-step explanation:

ik its ritgh

4 0
3 years ago
Find the center and radius of the circle with equation (x + 8)2 + (y + 3)2 = 49.
SashulF [63]
Center is at (h,k) in standard form:
(x-h)2 + (y-k)2 = r2
Center: (-8, -3)
Radius (r): sr49 = 7
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Men's hiking socks regularly sell for $7.90 a pair. They are on sale at three pairs for $17.50. Esteban bought 6 pairs of socks
kogti [31]
Ddddddddddddddddddddd
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer for 6+(-2)=
    6·2 answers
  • 2.) Suppose y varies directly with x, and y= 10 when x= -3. What direct variation equation relates x and y? What is the value of
    9·1 answer
  • Is (10, -12) a solution to the equation 3x + 2y =6?<br>Yes<br>No​
    11·1 answer
  • 3 times a number X subtracted from 18 is less than -90 write an inequality for the statement above
    5·1 answer
  • Help I don't understand
    14·1 answer
  • The sale price of a drum kit in the UK is 950 Pounds + VAT (Value Added Tax), where VAT is a sales tax of 20%. After some negoti
    14·1 answer
  • Help me on this plz I need help !!
    6·1 answer
  • Find the value of x<br> a. 65<br> b. 48.7<br> c. 77<br> d. 39.3
    10·1 answer
  • QuestionFind the unit rate.$9.60 for 4 poundsThe unit rate is $per pound
    7·1 answer
  • Last week a baseball bat was on sale at Academy Sports for $125.90. It is now on sale for $88.13. Also last week there was a bas
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!