1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
den301095 [7]
2 years ago
7

QuestionFind the unit rate.$9.60 for 4 poundsThe unit rate is $per pound

Mathematics
1 answer:
fenix001 [56]2 years ago
7 0

Answer:

2.40 per pound

Step-by-step explanation:

If 4 pounds =  $9.60

1 pound       =  

9.60* 1 / 4 = $2.40

=$2.40

You might be interested in
3 (4y + 1 ) -20 help
Travka [436]

Answer:

-5

Step-by-step explanation:

3x4=12

3x1=3

12y+3

15-20=

-5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can anyone tell me how to do this problem?
blondinia [14]

Answer: I think the answer is #1

3 0
3 years ago
What is the most important lab safety rule
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

The most important lab safety rule is to know the location of and how to use safety equipment, such as a fire extinguisher.

Step-by-step explanation:

Hope this helps you

Crown me as brainliest:)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help with this equation -6х- 7 = 4x - 2
Delicious77 [7]

Answer:

X= -2

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help, two of these questions plz
Olenka [21]

Answer:

First Answer: y= 64 and x=64

Second Answer: 1&4, 2&3, 6&7, 5&8

Step-by-step explanation:

First Answer: 63 and ∠y is the same measure since there are

Second answer: They are vertical angles, each of the pairs of opposite angles made by two intersecting lines.

Hope this helps:)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The line 5y−6x−10=0 is given.What is the slope of this line?
    5·2 answers
  • Slope intercept form write an equation
    6·2 answers
  • How much interest is earned on $2,700 in one year if it is invested at 3%?
    10·1 answer
  • quinn has a bucket of nails that he separates into groups.He finds that 2/5 of his nails are 2 inches long, and 1/3 of his nails
    10·1 answer
  • 1 Find the ratio of 40 paise to rs 2
    12·1 answer
  • 7.15 divided by 65 what is the answer? I need help to solve this problem
    6·2 answers
  • A car dealership tracks the highway fuel efficiency of the preowned cars on the lot. The dot plot displays the collected data. W
    9·1 answer
  • 5/12,3/8,6,14in ascending or<br><br><br>der​
    15·1 answer
  • I need help with this please, i need it fast
    5·1 answer
  • Pleasee tell me the answer in a simple way
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!