1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leviafan [203]
3 years ago
8

Which sentence best describes the independent and dependent variables in the following problem? The parking garage charges $3 fo

r the first hour of parking and $1.45 for each additional hour.Which sentence best describes the independent and dependent variables in the following problem? The parking garage charges $3 for the first hour of parking and $1.45 for each additional hour.
Mathematics
1 answer:
alexandr402 [8]3 years ago
7 0
Ok so the dependent variable would be $1.45 for each addition hour. The cost depends on every hour so u can't really calculate it unless u have the hours.
$3 is independent since it's only charged on the first hour. It doesn't rely on any other information.
You might be interested in
Ame
crimeas [40]

Answer:

Concept: Mathematical Analysis

  1. 2 friends share 56
  2. 5- 10 dollar bills and 6- one dollar
  3. We split the bills in half to equate equal change.
  4. Hence 5 bills ÷2= 2.5 or 25 dollars
  5. 6 bills÷2= 3 or 3 dollars
  6. You need to make change for the 10 dollars, break a bill into 5's
3 0
3 years ago
A botanist is using two types of plants for an experiment. She writes inequalities to model the constraints on the number of eac
Valentin [98]
The vertex (5,39)

5 is the value of x. 39 is the value of y. y is the cost function of the minimum value in dollars.

(5,39) vertex means that  <span>Buying five of each type of plant costs $39, which is the lowest possible cost.</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
MAKE SURE YOU ARE RIGHT ANSWER PLEASE I WILL PUT THE BRAINIEST ANSWER
Pavlova-9 [17]

Step-by-step explanation:

Formula:- 4/3*Pi*r^3

= 4/3*22/7*(1/2)^3

Please mark me as brainliest

8 0
3 years ago
Line j has a slope of − 2. Line d is perpendicular to line j and passes through the point( − 8 , 3 ).  Write the equation for
Zina [86]

Answer:

The equation is: y = 1/2x + 7

Step-by-step explanation:

The slope of j is -2. The slope of a line perpendicular to line j has a negative inverse: 1/2. The point is (-8, 3).

Use the point slope form of the equation:

y - y1 = m(x - x1)

Substitute:

y - 3 = 1/2(x - (-8))

y - 3 = 1/2x + 4

y = 1/2x + 4 + 3

y = 1/2x + 7

Proof:

Solve for f(x) when x = -8.

f(x) = 1/2x + 7

f(-8) = 1/2(-8) + 7

= -8/2 + 7

= -4 + 7

= 3, giving the point (-8, 3)

4 0
3 years ago
Lyndsey ordered her school supplies online. They were delivered to her house in the box shown below.
Crank

Answer:

1350 cubic inches

Step-by-step explanation:

9*10*15

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 11) Ms. Ripa's family is planning to come visiting her from New York. She hopes to take
    6·1 answer
  • Two trains leave a town at the same time heading in opposite directions. One train is traveling 12 mph faster than the other. Af
    6·2 answers
  • 20) PLS HELP WITH QUESTION ASAP
    12·1 answer
  • (9.1 × 109)(7.5 × 102) What is the exponent of the power in scientific notation?
    11·2 answers
  • High Jump: If a person high jumps 6 feet 5 inches, how many inches is the jump?
    10·2 answers
  • 16 - 2z-4/3 when z=18
    5·1 answer
  • What is the Unit Rate for each cyclist?
    5·1 answer
  • The local coffee house reported losses of -⅜ of their normal profit each day for 3 days. If their normal profit is $350 a day ho
    15·1 answer
  • In the similar quadrilaterals below, what is the measure of ∠G?
    8·1 answer
  • Which is the better value? 12 bottles of juice for $15.00, or 18 bottles of juice for $23.04?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!