1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Assoli18 [71]
3 years ago
8

Write the following linear equation in slope-intercept form given the following:

Mathematics
1 answer:
Lana71 [14]3 years ago
8 0

Answer:

1) Y= 2/3x -1

2) Y= -1x + 8

Step-by-step explanation:

I learned it in Middle school

You might be interested in
(15P) PLEASE HELP ME ASAP NEED HELP!
olya-2409 [2.1K]

Answer:

x=7

y=2

Step-by-step explanation:

10 + 2x = -2y ➡y = -5-x

replace y with -5-x in the first equation

-5-x-x = 9➡ -2x-5 = 9 ➡-2x = 9+5 ➡ x = -7

now use this information to find value of y

y - (-7)=9 ➡y = 2

7 0
3 years ago
Divide 5 in a ratio of 1:2:3
anastassius [24]
In plain and short, we simply divide 5 by (1+2+3) and then distribute the pieces likewise

\bf 5\qquad 1:2:3\qquad \cfrac{5}{1+2+3}\implies \cfrac{5}{6}
\\\\\\
\stackrel{\textit{ratio of 1}}{1\left( \frac{5}{6} \right)}\qquad \stackrel{\textit{ratio of 2}}{2\left( \frac{5}{6} \right)}\qquad \stackrel{\textit{ratio of 3}}{3\left( \frac{5}{6} \right)}\qquad \implies \qquad \frac{5}{6}~:~\frac{5}{3}~:~\frac{5}{2}

add the ratios up, and you'll get 5.
4 0
3 years ago
PLease help me on this I have ten minutes left
Harlamova29_29 [7]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
You can buy 5 cans for green beans at the Village Markets for $3.70. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam’s Club for
mihalych1998 [28]

The place with the best buy between village market and Sam's club is Sam's club at $0.59 per can.

<h3>Unit rate</h3>

Village market:

  • Green beans = 5 cans
  • Total cost = $3.70

Unit rate = Total cost / green beans

= 3.70 / 5

= $0.74 per can

Sam's club:

  • Green beans = 10 cans
  • Total cost = $5.90

Unit rate = Total cost / green beans

= 5.90/10

= $0.59 per can

Therefore, the place with the best buy between village market and Sam's club is Sam's club at $0.59 per can.

Learn more about unit rate:

brainly.com/question/4895463

#SPJ1

6 0
1 year ago
As an estimation we are told £3 is €4.<br> Convert €52 to pounds.
kati45 [8]

Answer:

£69.33

Step-by-step explanation:

4/3=1.33333333333 so that 52*1.33333333333 would convert  52 euros into 52 pounds

7 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the length of the longest item that will fit inside the shipping box
    10·1 answer
  • Determine weather each table represents a linear, quadratic, or exponential function.
    9·1 answer
  • Replace ​(. ) ​ with &lt;, &gt;, or = to make a true statement.
    15·1 answer
  • Which ordered pair describes a point that should be removed from the graph so that the graph represents a function.
    6·2 answers
  • What is 5(x -5) = x(14 -4)
    11·1 answer
  • Smiley's Cookies makes the best chocolate chip cookies in town! Yesterday, the store sold 7 large cookies for every 5 small cook
    15·1 answer
  • The net represents a pyramid. The area of the square base and each face are shown. Which statements are correct?
    5·1 answer
  • What is the solution of the equation x + 12.23 = 28.659?<br> X =
    5·1 answer
  • Solve the following using elimination method
    14·1 answer
  • Simplify 3 square root 2 - square root 2
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!