1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatyana61 [14]
2 years ago
8

Find an equation with an x intercept of (-1, 0)

Mathematics
1 answer:
nataly862011 [7]2 years ago
3 0
Answer:

y=x+1 :)

step by step explanation:
You might be interested in
Honestly I do not like bullies. If you are a bully than STOP.
lubasha [3.4K]

Answer:

lol i don't like bullies either

i mean...i say that now...but in first grade i used to be a bully....we don't talk about that tho

anyways have a nice day and show them bullies who's boss

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe calls for 2 cups of sugar, 3 cups of flour,
Ivahew [28]
4 cups of surgar / 2 cups of butter
6 0
3 years ago
Dividing a Fraction into Equal Groups
Sergeu [11.5K]

Answer:

Each hiker carried the backpack for 1/5 of the total trail distance

Step-by-step explanation:

Three members of a teen hiking group hiked 3/5  of the entire Appalachian trail, each teen carried the backpack the same distance

=>  each teen carried the backpack for = (1/3) (3/5)  of total Distance = 1/5  

3 0
2 years ago
For 3/4 of a pound of peanuts, Jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)? *
Tpy6a [65]

Answer:

$3.13/lb

Step-by-step explanation:

Divide 3/4 pound into $2.35:

$2.35

--------- = $3.13/lb

3/4  lb

8 0
2 years ago
What does the blank equal??
kolbaska11 [484]

Answer:

To a power, elevated to something

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Teresa is buying glitter markers to put in gift bags The table shows the relationship between the number of gift bags and the nu
    8·1 answer
  • How does the graph look for this?
    8·1 answer
  • A class is raising funds to go ice skating at the rink at campus martius in detroit.The class plans to rent one bus. It costs $1
    15·1 answer
  • The expression 2x(3x^2-4x)+3(x^2-4x+6) can be written in the form ax^3 + bx^2 + cx + d.
    14·1 answer
  • PLLLLLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ HELP ME RIGHT NOW ASAP Pinea
    14·1 answer
  • A kilobyte is 2^10 bytes and a megabyte is 2^20 bytes. How many kilobytes are in a megabyte?
    12·1 answer
  • Please check out my question
    7·2 answers
  • What is the volume of a cylinder that has the diameter of 8.5 inches and a height of 6.4 inches?
    15·1 answer
  • Jerome is painting a rectangular toolbox that is 20 inches by 10 inches by 8 inches. and a tube of paint covers 300 square inche
    13·1 answer
  • The data below show the expenditure of a housewife for a particular day
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!