1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kay [80]
3 years ago
14

The regular price is $24.50. Your discount is15% off. What is the sale price of your shirt?

Mathematics
1 answer:
hram777 [196]3 years ago
5 0

Answer:

$3.68

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A small combination lock on a suitcase has 4 ​wheels, each labeled with the 10 digits 0 to 9. how many 4 digit combinations are
tamaranim1 [39]
This is the easiest way to solve this problem:

Imagine this represents how many combinations you can have for each of the 4 wheels (each blank spot for one wheel): __ __ __ __

For the first situation it says how many combos can we make if no digits are repeated.
We have 10 digits to use for the first wheel so put a 10 in the first slot 
10 __ __ __
Since no digit can be repeated we only have 9 options for the second slot
10 9_ __ __
Same for the third slot, so only 8 options
<u>10</u> <u> 9 </u> <u> 8 </u> __
4th can't be repeated so only 7 options left
<u>10</u> <u> 9 </u> <u> 8 </u> <u> 7 
</u><u>
</u>Multiply the four numbers together: 10*9*8*7 = 5040 combinations


For the next two do the same process as the one above.

If digits can be repeated? You have ten options for every wheel so it would look like this: <u>10</u> <u>10</u> <u>10</u> <u>10
</u>
10*10*10*10 = 10,000 combinations

If successive digits bust be different?
We have 10 for the first wheel, but second wheel only has 9 options because 2nd number can't be same as first. The third and fourth wheels also has 9 options for the same reason.

<u>10</u> <u> 9</u><u> </u> <u> 9 </u> <u> 9 </u>

10*9*9*9 = 7290 combinations






8 0
3 years ago
Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were
Fittoniya [83]
A. 1 pound of cherries costs 2.50

B. Yes it is constant

C. I believe that you would put cost on the y and lbs on the x
E. 5 lbs of cherries = 2.50 x 5 = $12.50

8 0
3 years ago
Divide the following polynomial using synthetic division, then place the answer in the proper location on the grid. Write answer
Alika [10]

Answer:

  12x^3 -7x^2 +14x -20

Step-by-step explanation:

See below for the synthetic division tableau.

8 0
3 years ago
What is 8+ 6 to the power of 2 over 11 + 7 times 2
ollegr [7]

Answer:

25.2727273

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the common factor of 34 and 85
anygoal [31]

Answer:

17

Step-by-step explanation:

34 = 1,2,17,34

85 = 1,5,17,85

Both have a factor of 17 which means that is their common factor.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP PLEASE<br><br> Combine like terms to create an equivalent expression.
    10·1 answer
  • Use front end estimation with adjustment to estimate each difference..5780-3962
    15·1 answer
  • g Suppose we have a simple random sample of 400 households drawn from a city with 40,000 households . A 95% confidence interval
    6·1 answer
  • If you roll 2 dice, what is the probability that the sum is 9?
    12·1 answer
  • I need help with this question and no links or I will report you
    15·1 answer
  • How are prism and cylinders are alike ?
    6·2 answers
  • Which of the following is a solution to the inequality y&gt;3x−9 ? (Select all that apply)
    11·2 answers
  • The table represents the amount of storage space, in megabytes, used by music files on Zayd’s computer.
    12·2 answers
  • Sarah wants to buy carpet for a square room with an area of 400sq ft.
    9·1 answer
  • Consider the following graph of two functions,S(1) + 8(2)Step 1 of 2: Finds (1) + 8(2)Enable Zoom/Pan8(x) = x2 - 2x - 1S(x) = -x
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!