Answer:
0.038 units per $ of factor costs
Explanation:
Labor cost for 40 units = 30 hours × $10/hour = $300
Cost of paper for 40 units = 15 sheets × $50/sheet = $750
Output = 40 units
Multi factor productivity is expressed as;
Multi factor productivity = Output/Total Factor cost
Multi factor productivity = 40 units/$1050 = 0.038 units per $ of factor cost
Multi factor productivity is a measure that depicts units produced for every $ of factor products used. In the above case 2 factors i.e labor and paper are used.
Answer:
Cost per equivalent unit: $60
Explanation:
Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)
Total Production Cost = $90,000
Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units
Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60
Answer:
Explanation:
There is a limit on the amount of charitable contribution that a taxpayer can claim as deduction and it depends on the type of property that a taxpayer donates and nature of charity organization. A taxpayer can deduct up to 60% of adjusted gross income (AGI) in the case of cash contributions to public charity. When he contributes capital gain property, he can deduct up to 30% of adjusted gross income in the case of public charity. When he contributes capital gain property to private non operating foundation, he can deduct up to 20% adjusted gross income.
Calculate the maximum amount of deduction as follows
Answer:
(a) C(x) = 9500 + 55x
(b) R(x) = 90x
(c) P(x) = 35x - 9500
(d) C(240) = $22,700
All functions are measured in $.
Explanation:
The total revenue of an entity is a function of the number of units sold and the selling price per unit. The total cost is a function of the fixed cost and the variable cost (which is also a function of the units produced/sold). Profit is a function of sales and cost.
Given that monthly;
fixed costs = $9500
variable costs = $55 per unit
Selling price = $90 per unit
Where x is the number of units
total costs C(x) in $ = 9500 + 55x
total revenue R(x) in $ = 90x
profit P(x) in $ = 90x - (9500 + 55x)
= 35x - 9500
C(240) = 9500 + 55(240)
= $22,700
Answer: Examine your expectations for conducting the meeting and determine how they might be different than your Indian colleagues.
Explanation:
Cross-cultural communication looks at how people from different cultural backgrounds communicate among themselves. The aim of cross-cultural communication is to bring together people with cultural differencces in such a way that the cultural differences shouldn't be a barrier.
Cross-cultural communication is understanding ways by which culturally distinct individuals relate and communicate with each other.
Regarding the question, the best way to improve one's cross cultural communication will be to examine the expectations one has for conducting the meeting and then determine how the expectations might be different from my Indian colleagues.