1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tankabanditka [31]
2 years ago
8

A car company builds two versions of one of its models-a sedan and a station wagon. The ratio of sedans to station wagons is 11:

2. A freighter begins unloading the cars at a dock. Tom
counts 18 station wagons and then overhears a dock worker call out, "Okay, that's all of the wagons ... bring out the sedans!" How many sedans were on the ship? Write the number only.
Mathematics
1 answer:
Sidana [21]2 years ago
4 0

Answer:

Number of sedans on the ship = 99

Step-by-step explanation:

Given that:

Ratio of sedans to station wagons = 11 : 2

Number of station wagons count by Tom = 18

Number of sedans = x

Ratio of sedans to station wagons = x : 18

The relationship is directly proportional;

11 : 2 :: x : 18

Product of mean = Product of extreme

2x = 11*18

2x = 198

Dividing both sides by 2

\frac{2x}{2}=\frac{198}{2}\\x=99

Hence,

Number of sedans on the ship = 99

You might be interested in
What is the y intercept to the question below<br><br> y=8x+7 (20 points)
irga5000 [103]

Answer:

7 is your answer

Step-by-step explanation:

Note the slope-intercept form:

y = slope(x) + y-intercept (or y = mx + b)

b is the y-intercept.

In this case, 7 is in the place of b, so 7 is your answer

~

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the approximate solution to this equation?
Citrus2011 [14]
The answer is B because 5^3 is 125 so the approximate answer is 124.75
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of parking a motor home in a state park includes a one time fee of $180, plus a daily rate of $55 per day. Anthony prep
HACTEHA [7]

Answer:

Anthony paid for 7 days of parking.

Step-by-step explanation:

From the information given, the cost of parking a motor home in a state park would be equal to the one time fee plus the result of multiplying the daily rate for the number of days:

c=180+55x, where c is the cost of parking the motor home and x is the number of days.

Now, you can replace c with 565 that is the amount Anthony prepaid and you can solve for x to be able to find the number of days he paid for:

565=180+55x

565-180=55x

385=55x

x=385/55

x=7

According to this, Anthony paid for 7 days of parking.

7 0
2 years ago
A farmer market has 7/9 bushel of plums when it opens in the morning.By noon ,1/3of the plums are left .How many ,plums in bushe
FromTheMoon [43]

Answer:

farmers market sold 4/9 plums in bushel

Step-by-step explanation:

We know that at the beginning of the day we have 7/9 of a bushel of plums and that after a while there are 1/3 of a bushel of plums, so to calculate how many were sold we have to subtract the bushel of plums that were left from the initial ones

7/9 - 1/3

if we want to do this subtraction we have to find a fraction equivalent to 1/3 that can be subtracted from 7/9

1/3 = (1 * 3) / (3 * 3) = 3/9

now we are just the top and leave the denominator the same as before

7/9 - 3/9 = 4/9

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need this answer asap
densk [106]

Answer:

16 x 6 divided by 2 is 48

First add the two bases together whenever you're trying to find the area of a trapezoid then multiply it by the height and multiply by it by 1/2 (which basically you divide by 2).

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A company sells its printers to customers in order to make a profit of 25% calculate the price the company paid for a printer wh
    5·1 answer
  • Solve using the quadratic formula...<br> 9x2 - 4 + 7x
    10·2 answers
  • How many solutions does the equation 9x + 27 = 27 have?
    8·1 answer
  • Help me with question b plz
    9·1 answer
  • A clothing store is raising the price of all its sweaters by $3.00. Write an expression that could be used to find the new price
    9·2 answers
  • Donald bought 10 woodcarvings for a total of $220. If they were all the same price, how much did he pay for each wood carving?
    12·2 answers
  • Help plz:)))I’ll mark u Brainliest
    6·1 answer
  • In this situation, simple interest is calculated yearly.
    12·2 answers
  • Fuffy spent $7.20 on 4 dozen pencils. How much did each pencil cost
    5·1 answer
  • _+_+_= 30<br> Use only<br> 1,3,5,7,9,11,13,15<br> You can repeat it
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!