1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir2022 [97]
3 years ago
6

The circle below is centered at the origin and has a radius of 2. What is its equation?

Mathematics
1 answer:
eduard3 years ago
5 0
I think is 1 radious
You might be interested in
What happens to 35 when you multiply it by 100
marusya05 [52]
You times it by one and then add the two zeros so your answer is 3,500
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
When jerry drives 204 miles on the highway, his car uses 6 gallons of gasoline . How much gasoline would his car use if he drive
Luba_88 [7]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
I forgot how to do this​
adoni [48]

Answer:

\boxed{ \bold{  \huge{ \boxed{ \sf{1}}}}}

Step-by-step explanation:

\sf{ \frac{1}{2}  \times 2}

Multiply the numerators for the numerator and multiply the denominators for its denominator and reduce the fraction obtained after multiplication into lowest term.

\dashrightarrow{ \sf{ \frac{1 \times 2}{2 \times 1} }}

\dashrightarrow{ \sf{ \frac{2}{2} }}

\dashrightarrow{ \sf{1}}

Or, You can simply reduce the fraction with 2, which results to 1.

Hope I helped!

Best regards! :D

6 0
3 years ago
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
2.5 gallons of water are poured into 5 equally sized bottles . How much water is in each bottle
cestrela7 [59]

Answer:

0.5

Step-by-step explanation:

divide 2.5 and 5 since they are equal sized bottles.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A dwarf sea horse swims at a rate of 50.68 feet per hour. Convert this speed to inches per minute.
    8·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through (0, -2) and has a slope of 0? NEED HELP ASAP!!
    11·1 answer
  • What is 4 2/3 - 1 3/4?
    15·2 answers
  • Answer the question to help you understand characteristics of equations in the form of y= mx and y= mx + b.
    9·1 answer
  • R^2 = 4r-4<br><br> Please show steps
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP BRAINLIEST
    10·1 answer
  • Can someone help me with this??
    6·2 answers
  • Can someone plz help me as soon as possible will mark brainliest
    13·2 answers
  • Kaley and Tom both work at Publix. for $7.68 per hour. This week Kaley worked 5 more hours than Tom in overtime. Write an expres
    11·1 answer
  • Can someone please help me with this ​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!