1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fiesta28 [93]
3 years ago
7

A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?

Mathematics
2 answers:
Volgvan3 years ago
8 0

Answer:

$11.60

Step-by-step explanation:

2.90/3 = 0.97

0.97*12 = 11.60

Romashka-Z-Leto [24]3 years ago
7 0

Answer:

11.60

Step-by-step explanation:

dozen =12

12 divided by 3 is 4. 2.90 times 4

11.60

You might be interested in
Write the phrase as an expression. Then evaluate the expression when x = 5.
Nadusha1986 [10]

Answer:

6 + 8x

46

Step-by-step explanation:

1. Write the expression

6 + 8x

2. Plug in 5 for x

6 + 8(5) → 6 + 40 = 46

6 0
2 years ago
Subtract whole number estimate.then find the difference estimate 428,734 -175,842
diamong [38]

You are estimating each into whole numbers. They are already whole numbers, and so just subtract.

428,734 - 175,842 = 252892

252,892 is your answer

hope this helps

3 0
3 years ago
Can u plz help me plz?
mina [271]

6^3

that's the answer

8 0
3 years ago
What is 2 to the 9th power
andrey2020 [161]

Answer:

it is 512

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
The point A(4,3) is reflected over the point (3,5) and its image is point B. What
mamaluj [8]
B(5,1) I’m smart and don’t worry the answer is correct
5 0
2 years ago
Other questions:
  • The equation 26 plus 0.15 = c gives the cost c in dollars that a store charges to deliver an appliance that weighs p pounds. Use
    15·1 answer
  • What is 0.5854 as a percent
    13·2 answers
  • find three consecutive odd integers such that the square of the first plus the square of the third is 170
    5·1 answer
  • What is the answer for part a and b
    10·1 answer
  • How can the decimal –70.73 be written as a mixed number? ​ ​
    13·1 answer
  • HELP ME FOR POINTS AND BRAINETEST
    7·2 answers
  • Bridget has 32 pencils and 48 pens she wants to make identical bags of pencils and pens to give to her friend what is the highes
    13·2 answers
  • Pls help I’ll brainlest for the right answer
    13·1 answer
  • A jar contains only dimes and nickels. The total number of coins in the jar is
    15·1 answer
  • Pring 2022
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!