1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
3 years ago
9

Directions: Find the value of x. Round your answer to the nearest tenth.

Mathematics
2 answers:
ikadub [295]3 years ago
4 0
Nice profile picture
Aleksandr [31]3 years ago
3 0

Answer:

82

Step-by-step explanation:

You might be interested in
NEED HELP ASAP PLEASEEE <3
juin [17]
5/2 = 2.50 per box <====
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Emily works at a local restaurant. She made $200 in tips last night. She shared 15 percent of her tips with the crew that cleans
svet-max [94.6K]
30 dollars. She gave the clean up crew 30 dollars
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following quantities are continuous?
Oxana [17]

Answer:

A. only II

Step-by-step explanation:

Mathematics calculus differentiates things into discrete and continuous. Discrete things have indivisible units, the example will be how many dogs in a village. There is no half dog, it's either one, two, etc. But the distance covered by train can be written as half miles, it's divisible unit.  

The number of books and bracelets also discrete, thus the answer is A.

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Rita sells beaded necklaces. Each large necklace sells for $5.40 and each small necklace sells for $5.10 . How much will she ear
ziro4ka [17]

Answer:

$42.90

Step-by-step explanation:

to find how much money selling the large necklaces multiply the amount and how many were sold

5.40*7

$37.80

add the money from the one small necklace that was sold

37.80+5.10

$42.90

6 0
4 years ago
How to solve |x-1|=|x-2| geometrically? ​
S_A_V [24]

Answer:

x=3/2 or 1.5

Step-by-step explanation:

Screenshot below should help :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression is equivalent?<br><br> −3(5x + 8) − 7(5x + 3)
    5·1 answer
  • You are making fruit baskets using 54 apples, 36 oranges, and 73 bananas. a. Explain why you cannot make identical fruit baskets
    11·1 answer
  • Write the equation of the sphere in standard form. x2 + y2 + z2 + 8x − 6y + 4z + 20 = 0
    12·1 answer
  • Min-Jee is planting two rectangular flower beds. One bed is 2.78 feet by 4.81 feet, and the other bed is 2.78 feet by 5.61 feet.
    11·2 answers
  • How many yards in 7 miles
    5·1 answer
  • 12 and 13 please I’m giving 71 points
    11·2 answers
  • Of 145 runners, 72 run only on weekends and 63 run on both weekends and during the week. How many of the runners run only during
    6·1 answer
  • I need help in these pretty please :)
    14·2 answers
  • Help please inequalities are kicking my butt any help is greatly appreciated thank you in advance
    9·1 answer
  • Emily is converting 9 feet per minute into inches per minute. Which conversion factor should she use?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!