1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
artcher [175]
3 years ago
9

Mr. Martinez has 3 ice chests. He is placing 14 lunches in each ice chest. Each lunch contains a sandwich, a bag of chips, and a

drink. About 55% of these lunches contain a ham sandwich. Which of the following is closest to the number of lunches that contain a ham sandwich?
Please Explain your thinking

A) 23

B) 8

C) 17

D) 9
Mathematics
2 answers:
Pavel [41]3 years ago
6 0

9514 1404 393

Answer:

  A)  23

Step-by-step explanation:

The total number of sandwiches will be ...

  (3 chests)(14 lunches/chest) = 42 lunches

The fraction that have ham sandwiches is 0.55, so the number is about ...

  (0.55)(42 lunches) = 23.1 lunches ≈ 23 lunches

About 23 lunches contain ham sandwiches.

ExtremeBDS [4]3 years ago
4 0

Answer:

A

14 x 3 = 42 lunches

42 x 0.55 = 23.1

so there are about 23 ham sandwiches  

hope i helped you out

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help fast please
prohojiy [21]
70-35 I believe that’s write
8 0
2 years ago
Solve the following and show all work: √8x+1=x+2
BlackZzzverrR [31]

Answer:

x= 3, 1

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Consider the enlargement of the rectangle. Use the proportion to find the missing dimension bod the original rectangle. (Sorry t
fgiga [73]

Here's the right way:

\dfrac{x}{\frac 3 5} = \dfrac{20}{12}

x = \dfrac{20}{12} \cdot \dfrac{3}{5} = 1

Here's the way they want you to do it:

\dfrac{x}{\frac 3 5} = \dfrac{20}{12}

12 x = 20 \times \dfrac{3}{5} = 12 \textrm{ FIRST BOX}

x = 12/12 = 1 \textrm{ SECOND BOX}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Where are the negative rational numbers placed on a vertical number line?
Y_Kistochka [10]

Answer:

B es pero que te ayude amigo

7 0
3 years ago
What is the unit rate for 14 lb for $2.99
Alexeev081 [22]
How much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the terms to this arithmetic series? <br> A1=<br> A2=<br> A3=<br> A4=<br> A5=
    13·2 answers
  • Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and holding your mouse button down, drag it into the
    13·1 answer
  • Which numbers are written in scientific notation check all that apply
    8·1 answer
  • Which method would i use to solve ax^2+c=d? justify your answer.
    15·1 answer
  • To make a sports drink for a football team, jaylen filled 9/10 of a large cooler with water. then he filled the remaning space w
    10·1 answer
  • Using place value strategy to divide<br>3,600÷9?​
    9·1 answer
  • 33. A labourer is engaged for 20 days on the condition that he will receive 120 for each day he
    12·1 answer
  • Please help me with this please
    15·1 answer
  • Frankie dad made scrambled egg for the family breakfast he started with full carton of 12 egg he used 8of the Egg what the fract
    11·1 answer
  • Which of the hhh-values satisfy the following inequality?<br> 6≥ 2 h ​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!