1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NemiM [27]
2 years ago
13

Solve the equation: n+32=60

Mathematics
2 answers:
-Dominant- [34]2 years ago
4 0

Answer:

n =28

Step-by-step explanation:

subtract 32 from both sides to get n=28

spin [16.1K]2 years ago
4 0

n=28

Hope this helps!!! :)

You might be interested in
Which costs the most: 12 cat toys, 4 bags of cat food, or 3 litter boxes? Explain.
lukranit [14]

Answer:

3 litter boxes

Step-by-step explanation:

It depends what type it is

7 0
2 years ago
E = mc2<br> please help ive been looking and i can’t find an answer for math.
goldfiish [28.3K]

Answer:

Don't really understand the question, but

7 0
3 years ago
1/5 divided by 3 is what
Vsevolod [243]

Answer:

the answer would be 1/15, or approximately 0.067.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Can someone please help me!
vladimir1956 [14]
Hello!

To find the circumference of a circle you do 2 \pi r where r is the radius of the circle

So we do 2\pi 72

Then we substitute pi for 3.14

2 * 3.14 * 72 = 452.16 yds

Then we multiply this by 5 since he runs 5 laps

Which gives us the answer of 2260.8 yds

Hope this helps! 
6 0
3 years ago
Math question down below
sergiy2304 [10]
I think the answer is 17.5 years

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The table shows the number of boys and girls that have black blonde brown or red hair color.
    14·2 answers
  • A number n plus 7 is less than or equal to 9
    6·1 answer
  • Twelve years ago my father was twice as old as I was, and three years ago our combined age was 138. How old (in years) is my fat
    12·1 answer
  • I need help guys thanks so much
    11·1 answer
  • THis Is WaLtEr AnD i GiVe YoU 20 pOiNtS mErRy ChRiStMaS!!
    7·1 answer
  • Which is a valid proportion? 3/4=21/28 5/6=29/30 4/7=16/49 2/5=12/15
    7·2 answers
  • How could i create a real life example that can be modled by the expression 2x7
    6·2 answers
  • Before Cam broke his right arm, he was able to type 9 words per minute on his phone. After he broke his arm, he had to use his l
    14·1 answer
  • A carton of one dozen eggs costs $1.92. What is the unit price of each egg?
    11·1 answer
  • In rhombus ABCD below, AC=30 cm and BD=18 cm. Find the area of the rhombus .I will give brainliest for the best and correct answ
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!