1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
neonofarm [45]
3 years ago
8

Determine which postulate can be used

Mathematics
1 answer:
Kruka [31]3 years ago
3 0

Answer:

SAS postulate

Step-by-step explanation:

The triangles have two congruent sides and one congruent angle. The congruent angle is the included angle. This meets SAS criteria.

<u>Hope this helps :-)</u>

You might be interested in
Find the area of the polygon. Figure ABCDE is shown. A is at 6, 0. B is at negative 4, 5. C is at 2, 5. D is at 2, 9. E is at 6,
kondaur [170]

This question is incomplete. The attached image was obtained online

Answer:

41 square units

Step-by-step explanation:

Looking at diagram that was attached, we can see that the Polygon s the combination of a square and a triangle.

In square CDEF we have:

The lengths of the side of the square= 4 units

Hence, the area of square is: length ²

Area of square= 4²

=16 square units

Also, in ΔBFA we have:

The base of the triangle is calculated as

=6 + 4= 10 units

height of the triangle is: FA= 5 units

The formula for Area of a triangle = 1/2 × Base × Height

Hence, we have area of ΔBFA as:

= 1/2 × 10 × 5

Area= 25 square units

The Area of the Polygon = Area of the square + Area of the triangle

16 square units + 25 square units

= 41 square units

7 0
3 years ago
HELP i need the answers to these! explain if possible:)
IrinaVladis [17]

so one: the middle Angles are all 90 degrees triangles equal 180, the angle opposite of "x" is equal to 34 so 180-90-34=x

two: both angles are equal set it up like an equation and solve for n

three: the corner angle of the right triangle is equal to 61 as well again do 180-(61×2)=x

4: do this equation (<ktu)2+ x = 180 then solve for x

5: not exactly.sure what its asking

hope this helps

5 0
3 years ago
What is the equation of the line perpendicular to the line with zero slope passing through point (5,7)?
Mademuasel [1]

Answer:

perp. is -0 which is 0

y - 7 = 0(x - 5)

y -7 = 0

y = 7 is the answer

6 0
3 years ago
Tyler has at most $20 to spend on rides and games at the carnival. Each ride costs $0.75 and each game costs $0.50. Which inequa
GaryK [48]

Answer:

The inequality that can be used to determine how many rides r and games g Tyler can pay for at the carnival is:

0.75r+0.50g≤20, where:

r is the number of rides

g is the number of games

Step-by-step explanation:

With the information provided, you can say that the amount spent at the carnival is equal to the cost per ride for the number of rides plus the cost per game for the number of games. Also, given that the statement indicates that Tyler has at most $20, the inequality would indicate that the amount spent has to be less than or equal to 20. According to this, the inequality that can be used to determine how many rides r and games g Tyler can pay for at the carnival is:

0.75r+0.50g≤20, where:

r is the number of rides

g is the number of games

3 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B500%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{500} " alt=" \sqrt{500} " align="absmid
DochEvi [55]
The square root of 500 is 22.3607
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the radius of each sphere. a sphere with a volume of 1,767.1 m^3
    15·1 answer
  • Please help :3<br><br> Select EACH correct answer
    12·1 answer
  • How to factor expressions?<br> For example 4n + 4 • 2,<br> 10t + 10 • 3, 7v + 7 • 8
    6·1 answer
  • 573 dividing 3 deciding were to start dividing
    6·2 answers
  • A Millipede has how many legs
    15·2 answers
  • A ladder is placed against a wall. The foot of the ladder is 3 feet away from the wall and the top of the ladder hits the wall 1
    9·1 answer
  • Is what I did a correct step?<br>If so, what is the next step?<br>​
    9·1 answer
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • (Geometry)
    9·1 answer
  • 1. Solve the following system of equations by elimination. What is the value of x?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!