1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
3 years ago
5

1. What is greater? 6 pounds and 11 ounces OR 117 ounces? 2. 3/4 tons = how many pounds? (Answer the ones u know!) pls help due

in 4 mins
Mathematics
1 answer:
lesya [120]3 years ago
4 0

Answer:

1. Equal. 2. 1500

Step-by-step explanation:

6 x 16 = 96 + 11= 117

3/4 x 2000 = 1500

You might be interested in
Rami is sketching drawings for his friends. He creates 5 sketches each hour. Write a ratio, in lowest terms, that compares the n
Nutka1998 [239]

Answer:

  1 : 12 . . . . sketches : minutes

Step-by-step explanation:

We know 1 hour is 60 minutes, so the given numbers can be written as ...

  5 sketches : 60 minutes

and reduced by dividing by 5 to get the ratio ...

  sketches : minutes = 1 : 12

7 0
3 years ago
Joe's lunch at a restaurant costs $13.00 without tax. He leaves the waiter a tip of 17% of the cost of the lunch, without tax. W
choli [55]

Answer: $15.21

Step-by-step explanation:

Given

Joe's lunch cost $13.00 without tax

He tipped the waiter with 17% of bill without tax

So, the amount of tip is

\Rightarrow 13\times 17\%\\\Rightarrow 13\times 0.17\\\Rightarrow \$2.21

Total amount that food costs without tax is

\Rightarrow 13+2.21\\\Rightarrow \$15.21

7 0
3 years ago
Use the number 913,256. Write the digit in the ten thousands place.
sergejj [24]
The 1 is in the ten thousands place
8 0
3 years ago
Which statements are true? Select three options. ∠F corresponds to ∠F'. Segment EE' is parallel to segment FF'. The distance fro
Gwar [14]

Answer:

The correct options are (1), (3) and (5).

Step-by-step explanation:

The two triangles are shown below.

The measure of ∠F corresponds to ∠F'.

The distance between the points D and origin is of 9 units.

And the distance between the points D' and origin is 3 units.

Thus, the distance from point D' to the origin is One-third the distance of point D to the origin.

Check for similarity:

\frac{D'F'}{DF}=\frac{D'E'}{DE}=\frac{F'E'}{FE}=\frac{1}{3}

Thus, the △DEF is similar to △D'E'F'.

Thus, the correct options are (1), (3) and (5).

4 0
3 years ago
lois wants to send a box of oranges to a friend by mail. The box of oranges cannot excede a mass of 10 kg. If each orange has a
lubasha [3.4K]
Easy first cover kilograms into grams 1kg=1000g. resulting in 10,000g dividing that by the weight of the oranges getting 10,000/200=50 so the answer is 50 oranges. (assuming they all weigh the same)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A company offers its employees the choice of two contracts. The first contract gives an initial salary of 15000/year rising it b
    9·2 answers
  • Can someone help me please
    5·1 answer
  • The price of a television set on scale is $360. This two thirds of the regular price. Find the regular price.
    15·1 answer
  • I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
    15·1 answer
  • If g(x) equals 3x + 5 / 2x - 1 state the Value of x for which g(x) if undefined​
    11·1 answer
  • What is an exaple of linear
    15·2 answers
  • Un vehículo se mueve en línea recta a una velocidad de 144 km/h durante 45 minutos. ¿Qué distancia recorre? Dar la respuesta en
    13·1 answer
  • Use the formula v=u+at to find the velocity when the initial velocity is 3m/s2 the time is 7 seconds
    15·1 answer
  • a class has 32 pupils 18 are boys the others are girls 12 pupil from this class went on trip one of these 12 pupils is chosen at
    5·1 answer
  • Someone plssssssss help me with thisss
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!