1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka-Z-Leto [24]
3 years ago
14

HELP!! Determine the length of side CB.

Mathematics
1 answer:
bazaltina [42]3 years ago
4 0

Answer:

3√2 is the answer as:

sin45°=p/b

1/√2= AC/CB

1/√2= 3/CB

cross multiplication

CB = 3√2

You might be interested in
Which algebraic expression represents one-fifth of x less than 6.2?
Tju [1.3M]
B bsbdhdbhhdjddjdjdndhdhdhdgdggdhdhdhdhdhdhdhdhdhdhd
3 0
3 years ago
If the base ten blocks shown are to be divided into 13 equal groups. What should be done
In-s [12.5K]

Answer:

is this the right question please??

8 0
3 years ago
Find the solutions to the equation below.
taurus [48]

2x²+7x+3=0

2x²+(1+6)x+3=0

2x²+1x+6x+3=0

x(2x+1)+3(2x+1)=0

(2x+1)(x+3)=0

2x+1=0. x+3=0

2x=-1. x=-3

x=-1/2

7 0
3 years ago
Marc ordered a rug. He gave a deposit of 30% of the cost and will pay the rest when the rug is delivered. If the deposit was $75
ra1l [238]

Answer: Marc still owes $175

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of the rug.

Marc ordered a rug and gave a deposit of 30% of the cost and will pay the rest when the rug is delivered. This means that the amount of money that he deposited

for the rug is

30/100 × x = 0.3 × x = 0.3x

If the deposit was $75, it means that

0.3x = 75

x = 75/0.3 = 250

The cost of the rug is $250

The amount that Marc still owes would be

250 - 75 = $175

6 0
3 years ago
Making sense of multiplication and division equations
aliya0001 [1]

Yes this is true. Very true

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 91. jerry bought some pears at the store. he paid $4.59 for 5.4 pounds of pears. what is the unit price of the pears? homework h
    13·1 answer
  • Determine if the ordered pair (6, 4) is a solution to the inequality
    6·1 answer
  • The temperature of pot of water fell from 72 degrees to 36 degrees in 4 minutes. Find the average change in temperature per minu
    7·1 answer
  • Rectangle ABCD and rectangle WXYZ are similar.
    10·1 answer
  • How can you use a quick picture to find 3 times 2.7
    8·2 answers
  • Helppppp (10 points)
    15·1 answer
  • 12+[ 9 4/5 - ( 1.5 + 2 2/10)]<br><br><br><br>Someone please help me?​
    9·1 answer
  • What is 2 pounds divided by 2/3?
    10·1 answer
  • A linear function is shown in the table below
    8·1 answer
  • 4 minutes, 14 seconds = ____ seconds
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!