1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kisachek [45]
2 years ago
5

If you have $38,460 and your friend barrows $23,000 how much do you have left?

Mathematics
2 answers:
Ira Lisetskai [31]2 years ago
8 0

Answer:

15,460

Step-by-step explanation:

38460-23000= 15460

Korvikt [17]2 years ago
6 0

Answer:

Whether lending or borrowing, sharing a car can have its risks. ... Whether it's a friend in a jam or a family member visiting from out of state, drivers ... Customs officers are often on the lookout for stolen cars, so you may want to provide the driver with a ... Our daughter is off at college and sometimes barrows a friends car.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help!!:
LenKa [72]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

I just took test

please make me Brainliest

5 0
2 years ago
Please help me it would mean a lot thank you:)
Alexeev081 [22]
Number 4. will be a. because if you do 7*9=63*10=630.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following statements about feasible solutions to a linear programming problem is true?A. Min 4x + 3y + (2/3)z
Len [333]

Answer:

The answer is "Option A"

Step-by-step explanation:

The valid linear programming language equation can be defined as follows:

Equation:

\Rightarrow \ Min\  4x + 3y + (\frac{2}{3})z

The description of a linear equation can be defined as follows:

It is an algebraic expression whereby each term contains a single exponent, and a single direction consists in the linear interpolation of the equation.

Formula:

\to \boxed{y= mx+c}

7 0
3 years ago
A professor has recorded exam grades for 10 students in his​ class, but one of the grades is no longer readable. If the mean sco
Nostrana [21]

Answer:

unreadable score = 35

Step-by-step explanation:

We are trying to find the score of one exam that is no longer readable, let's give that score the name "x". we can also give the addition of the rest of 9 readable s scores the letter "R".

There are two things we know, and for which we are going to create equations containing the unknowns "x", and "R":

1) The mean score of ALL exams (including the unreadable one) is 80

so the equation to represent this statement is:

mean of ALL exams = 80

By writing the mean of ALL scores (as the total of all scores added including "x") we can re-write the equation as:

\frac{R+x}{10} =80

since the mean is the addition of all values divided the total number of exams.

in a similar way we can write what the mean of just the readable exams is:

\frac{R}{9} = 85\\ (notice that this time we don't include the grade x in the addition, and we divide by 9 instead of 10 because only 9 exams are being considered for this mean.

Based on the equation above, we can find what "R" is by multiplying both sides by 9:

\frac{R}{9} = 85\\R=85*9= 765

Therefore we can now use this value of R in the very first equation we created, and solve for "x":

\frac{R+x}{10} =80\\\frac{765+x}{10} =80\\765+x=80*10=800\\765+x=800\\x=800-765=35

4 0
3 years ago
Do we have to know all the answers to the problems
musickatia [10]

Answer: Not quite

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How much greater is the perimeter of a square of area 250 square meters than a square with area 125 square maters?
    9·1 answer
  • What are the solutions of the equation 4x2 + 3x = 24 – x?
    5·2 answers
  • I need help finding the answer
    14·2 answers
  • How do you solve 34.86×1.2
    14·2 answers
  • I = $125 r = 6% t = 1
    12·1 answer
  • Helppppppppppppp pleaseeeeeeeeeeeee
    6·2 answers
  • After Noam transformed the graph of the function f (x)= |x|, the graph's vertex became (0,48), Which sequences of transformation
    12·1 answer
  • Middle School A and Middle School B both planned trips to Washington D.C. using the
    10·1 answer
  • The numbers 7, 11, 12, 13, 14, 18, 21, 23, 27, and 29 are written on separate cards, and the cards are placed on a table with th
    8·1 answer
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!