1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lorasvet [3.4K]
3 years ago
9

Determine if the linear system

Mathematics
1 answer:
zubka84 [21]3 years ago
4 0

Answer:

b. The system is not in echelon form because the system is not organized in descending "stair step" pattern so that the index of the leading variables increases from the top to bottom.

Step-by-step explanation:

The given linear system has a equation which is not in echelon form. The echelon is a system which divides the data into rigid hierarchal groups. The given linear equation in not in echelon form as the leading variables are increased from top to bottom indicating descending stair step pattern.

You might be interested in
patterns A and B are generated using these rules pattern a start with 12 and add six pattern be start with 4 and add 2​
JulsSmile [24]
5 after five turns of patti
8 0
3 years ago
Suppose we call a number funny if it is the product of three prime factors, of which exactly two are the same. (For example: 12=
Schach [20]

Step-by-step explanation:

31 37 41 43 47 51 53 57 59

are the prime numbers between 30 and 60

6 0
2 years ago
2) 4 6 2 3 If L= | 5 8 and M= 1 4 3 -2 -5 3 3 Find L-M -)) 2 4 8 A ) 3 4 5 2 3 B) 4 4 8 -5 6 9 o 6 12 -2 1 6 6 2 D) 9 12 1​
Misha Larkins [42]

\\ \sf\longmapsto L-M

  • Put values

\sf \left[\begin{array}{cc}\sf 4&\sf 6\\ \sf 5 &\sf 8 \\ \sf 3 &\sf -2\end{array}\right]-\left[\begin{array}{cc}\sf 2&\sf 3\\ \sf 1 &\sf 4 \\ \sf -5&\sf3\end{array}\right]

Just substract corresponding terms

\\ \sf\longmapsto \left[\begin{array}{cc}\sf 2 &\sf 3\\ \sf 4&\sf4\\ \sf 8&\sf -5\end{array}\right]

Option B

6 0
2 years ago
Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
photoshop1234 [79]

Answer:

$2.39

Step-by-step explanation:

to find the cost of 1 pound , divide the cost of 4 pounds by 4

$9.56 ÷ 4 = $2.39

8 0
2 years ago
Diamonds have a higher monetary value than water because:
Ganezh [65]
Diamonds are much less abundant (common) compared to water
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The maximum captivity of the school auditorium has 420 people right and i n e q u a l i t y for the situation tell what type of
    12·1 answer
  • Please help me do this math problem. It is open ended with no answer choices to choose from, and I am sooo confused about how to
    8·1 answer
  • A triangle contains angles measuring 28 and 37 how many degrees is the third angle of the triangle
    9·2 answers
  • Hayley is considering two gym membership plans. The plans are detailed here.
    7·1 answer
  • Conduct a hypothesis test to test the hypothesis that cloud seeding with silver nitrate increases rainfall. Use significance lev
    9·1 answer
  • What is the value of ine^4?
    12·2 answers
  • HELP ME!!!!<br> Which is the correct equation to solve for X?
    6·1 answer
  • The birth weights (in kilograms) of 5 elephants, selected randomly, are 133, 120, 97, 106, 124 (Source: www.elephant.se). Below
    14·1 answer
  • Please look at photo
    14·1 answer
  • What is the factors of 125, 135 and 55
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!