1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tester [92]
2 years ago
5

Parker ran on a treadmill at a constant speed 6 (mph) for 27:39. How many miles did Parker run.

Mathematics
1 answer:
myrzilka [38]2 years ago
5 0

Answer:

The answer is 2.765 miles.

You might be interested in
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
nikitadnepr [17]
1.49/6=0.248 cents
3.59/13=0.276 cents
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please :33 :ppp
Marrrta [24]

Answer:

your speed is 8.1

Step-by-step explanation:

17.5-9.4=8.1

8 0
3 years ago
The quadratic 8x^2+12x-14 has two real roots. What is the sum of the squares of these roots? Express your answer as a common fra
leonid [27]

Answer:

23/4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gary took 7 hours to mow 4 lawns,then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? Write a different question plz
Svetach [21]

Answer:

The total amount of lawns to be mowed would be 20 in 35 hours.

Step-by-step explanation:

It takes an hour and 45 minutes to mow one lawn. When you multiply the 7 hours by 5 you get 35 hours. Same thing if you multiply the 4 lawns by 5 you get 20 lawns.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone plz help me... it would be great if u did all three questions
Artyom0805 [142]
1: 48
2: 18
3: 73
Hope this helps you!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • mariana saved $80 from her babysitting job she wants to buy some shirts and pants that on sale at her favorite store for$17 each
    14·2 answers
  • Ms. Corley wants to take her class on a trip to either the nature center or the zoo the nature center charges $4 per student plu
    8·2 answers
  • How do I change z= -14+ 8i from rectangular form to polar form?
    8·1 answer
  • Prasha has five blocks of wood The total weight of all five blocks of wood is 3 kilograms. 4 of the blocks of wood each have a w
    8·2 answers
  • Nikos finds a toy train set on sale for 20% off at a toy store. The original price was $35. Nikos must also pay 6.5 sales tax. W
    5·1 answer
  • If log x = 2 log a + log b, then x equals
    15·1 answer
  • PLZZ HELP WITH ALGEBRA..
    14·2 answers
  • does anyone understand this or can anyone explain what i need to do please ?? there’s no instructions
    14·1 answer
  • The scatterplot shows the time spent playing a video game and the number of points scored by several students.
    13·1 answer
  • what are the slope and white intercept of the liner function that is represented by the graph the slope is minus 4/3 and the y-i
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!