1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hatshy [7]
3 years ago
7

The long term parking rate at Raleigh‐Durham Airport is $2 per hour (or part of an hour) with $10 daily maximum (12:00 a.m. to 1

2:00 a.m.). Suppose you park your car on Friday afternoon at 8:30 p.m. and pick it up on the following Tuesday at 9:30 a.m., what will be you parking fee?
Mathematics
1 answer:
Sedbober [7]3 years ago
7 0

Answer:

  $46

Step-by-step explanation:

Your charge for parking on Friday is for 3 hours, so $6.

For Saturday, Sunday, Monday, and Tuesday, you are charged the daily maximum, so 4×$10 = $40.

Your total charge may be $46.

You might be interested in
A 6-kilograms<br> bag of potting soil costs $4.08. What is the unit price?
Yanka [14]

Answer:

$0.68 or 68 cents

Step-by-step explanation:

4.08/6 = .68

5 0
3 years ago
The cost for children under twelve at a certain buffet restaurant is a base charge of a dollar plus twenty-five cents for each y
Brilliant_brown [7]

the answer will be

A. 1 + 0.25y; $2.25

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
IM STUCK WITH THIS, ITS BETWEEN 22 OR 12 CAN SOMONE CHECK?<br> ILL MARK U BRAINIEST
Mkey [24]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

it’s 12 because 4 x 3 = 12

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help! will mark brainliest if correct
nevsk [136]

I dont know what is it sorry but I try the love yaaysya

3 0
3 years ago
Help help help please omg
MariettaO [177]

X=2

Answer:

Both cards would have equal value when both have purchased 2 Pizzas each

Step-by-step explanation:

since the number of pizzas purchased is X

70-(20*X) =X*15

-20X-15X=-70

-35X = -70

X =2

4 0
2 years ago
Other questions:
  • After entering the test scores from her statistics class of 25 ​students, the instructor calculated the mean and the median of t
    15·1 answer
  • Select each correct answer.
    12·1 answer
  • Joe decides to take his six year old son to the planetarium the price for the child’s ticket it’s $5.75 less than the price for
    5·2 answers
  • You jog 6 and 2 thirds miles around a track each day. If you jogged that distance 4 times last week, how many miles did you jog?
    10·2 answers
  • Kasia plants her watermelons in rows. Her watermelon field has a perimeter of 71 1/3 yards and is 44 feet wide. The rows will be
    8·2 answers
  • The sketch shows two parallel lines cut by a transversal. Angle 1 is 58° . What is the measure of angle 7 ?
    14·2 answers
  • What is the length of the diagonal of a square monitor that is 16 inches wide and 16 inches high?
    7·1 answer
  • X + 2y = 5 3x + 5y = 14 Solve the system of equations. (3, 1) (7, -1) (2, 3/2)
    6·2 answers
  • Jdjdjshdhdbdnfndbdbddgggvvvvdfffdd
    7·1 answer
  • Question 12 please <br> Tan(a)/<br> Sec(a)-cos(a)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!