1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tju [1.3M]
3 years ago
5

A city has a population of 230,000 people. suppose that each year the population grows by 3.5% . what will the population be aft

er 15 years?
Mathematics
1 answer:
Georgia [21]3 years ago
5 0
230000÷3.5%=6571%
6571%*15=9857%(be after 15 years)
You might be interested in
Can someone explain how this is done?
Musya8 [376]

Answer:

Just put in the values in the equation for example 4(1)-5<7 and solve it if the eqution is true at the end than that the right answer

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Analyze the diagram below and complete the instructions that follow. <br><br> Solve for y.
Nady [450]
Y= 10 because you have a 180 degree angle split in half which equals 90 degrees so 3•30=90 the the other side has to equal 90 degrees so 2•30=60 then 3•10=30 so then just add 60 and 20 and there is your 90
4 0
3 years ago
Which number is the smallest? 5.6123 5.6245 5.6023 5.6985
alexandr402 [8]
5.6023, hope this helps!
4 0
2 years ago
9x−2(4x−3)&lt;5x+12−6x<br> please answer quick thanks :)
Kitty [74]

Answer:

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.

Inequality Form: x < 3

Interval Notation: (-∞, 3)

6 0
3 years ago
Three-quarters of a pound of candy cost 66 cents. Find the cost of one pound<br> of candy.
konstantin123 [22]

Answer:

$0.88 per pound

Step-by-step explanation:

you want to divide the 3/4 pounds by 3, and when you do that, you also have to divide the 66 cents by 3 as well, then multiply the 1/4 you get from dividing 3/4 by 3, and multiply it by 4 to get 1 pound, but when you do that, you have to do the same thing with the 22 cents you get from dividing 66 cents by 3, which will give you 88 cents per pound

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 2 Points
    10·1 answer
  • What's the answer!?!?!?!?
    10·2 answers
  • PLEASE HELP ITS DUE TODAY!!! What is the product of 1/2x-1/4 &amp; 5x^2-2x+6? Write your answer in standard form. (A) show your
    11·1 answer
  • Find the range of data set: -5 -6 -1 -3 6 10
    6·2 answers
  • Choose the correct answers for (a) the total installment price, (b) the carrying charges, and (c) the number of months needed to
    5·2 answers
  • The following function represents the production cost f(x), in dollars, for x number of units produced by company 1: f(x) = 0.05
    7·2 answers
  • A shape with 5 sided.two sides are each 5 inches long. two sides are 4 inches long .the perimeter of the shape is 27 inches.what
    11·1 answer
  • Sarah thinks that the
    11·2 answers
  • Which equation in slope-intercept form is equivalent to y+2 = -2(x+4)?
    8·2 answers
  • Help do y’all know this! Please if u do i need the answer
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!