1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nlexa [21]
3 years ago
15

g A(n. ________ determines which areas of a firm's operations represent strengths or weaknesses (currently or potentially. compa

red to competitors. A. transactional analysis B. internal analysis C. structural analysis D. break-even analysis
Business
1 answer:
steposvetlana [31]3 years ago
4 0

Answer:

B. internal analysis

Explanation:

An internal analysis is the detailed examination with respect to the internal components of the company. It can be tangible or intangible like assets, process, etc. It helps to make the decision in an accurate manner also it identify the areas in which the growth or revised plan should be done. Moreover, it shows the strength and weakness of the company and the same should be compared to its rivalrs

Therefore, the option b is correct

You might be interested in
Multicultural organizations differ from pluralistic organizations in that they
nadya68 [22]
Pluralistic organizations believe in having a diverse employee population and actually strive to achieve that. A multicultural organization values diversity within their employees but does not have diverse group of people working for them. Although pluralistic organizations believe and strive to have diverse employees, they are not the best at being trained and knowing how to address the cultural differences. 
7 0
3 years ago
The August current year bank statement for Allison Company and the August current year ledger account for cash follow:
Stels [109]

The August current year bank statement for Allison Company and the August current year ledger account for cash follow is

1. Deposits in transit as on August 31 are $5,400.

2. Outstanding checks are $280 and $460 amounting to a total of $740 (280+460).

3. Bank reconciliation statement-

Particulars Amount ($) Particulars Amount ($)

Balance as per cash account* 22,475 Balance as per bank account 20,235

Add: Interest collected 2,550 Add: Deposits in transit 5,400

25,025   25,635

Less: Bank service charge (130) Less: Outstanding checks (740)

Adjusted book balance 24,895 Adjusted bank balance 24,895

*Balance as per cash account = 16,470+11,800+4,450+6,900+5,400-185-860-280-460-750-260-19,750

= 22,475

4. Journal entries-

S.No. Accounts titles and Explanation Debit ($) Credit ($)

1. Cash 2,550  

 Interest received   2,550

(To record the interest collected)    

 

2. Bank service charges 130  

  Cash   130

(To record the bank service charges)    

5. Balance sheet  

Current assets  

Cash and cash Equivalent 24,895

In accounting, a well-known ledger is used to fill all of an agency's transactions. inside a general ledger, transactional data is organized into assets, liabilities, sales, fees, and proprietor's equity. After each sub-ledger has been closed out, the accountant prepares the trial stability.

Ledger wallets are USB storage devices that hold more than one currency offline. It shops your non-public keys on the tool, making it tough for online hackers to get admission to your bills. If the bodily tool is stolen, customers depend upon a 24-word backup recovery word to get the right of entry to saved cryptocurrencies.

Learn more about  ledger here brainly.com/question/1436327

#SPJ4

4 0
2 years ago
Ramos is an aggressive investor and likes to win at everything. He knows that it is impossible to win or beat the averages all o
Kamila [148]
The correct answer would be index mutual fund
3 0
3 years ago
Decorte Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on direct labor-ho
Airida [17]

Answer:

$94.10 per unit

Explanation:

Total direct labor-hours 10,000

Total fixed manufacturing overhead cost $33,000

Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50

Job K332:

Number of units in the job 70

Total direct labor-hours 140

Direct materials $455

Direct labor cost $5,320

total variable overhead = $2.50 x 140 = $350

prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462

total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587

product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit

3 0
3 years ago
Many consumers consider goods X and Y to be complements. If there is an increase in the price of good X, then (all else the same
Lemur [1.5K]

Answer:

False

Explanation:

Complement goods are goods that are consumed together.

If the price of good X increases, producers would increase their supply of good Y and X.

An increase in supply shifts the supply curve to the right.

I hope my answer helps you

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose that the city of Rentville sets a price ceiling of $800 a month on all apartments, although the market equilibrium rent
    10·1 answer
  • Hammerstein Corporation offers a variety of share-based compensation plans to employees. Under its restricted stock award plan,
    8·1 answer
  • Which of the following was the fourth leading cause of deaths in the construction industry in 2005? A. Being struck by something
    8·1 answer
  • Jason is a small business owner. he has a dry cleaning business. one year, jason has to replace nearly all of his equipment, and
    13·2 answers
  • Which of the following is a characteristic of the Consolidation phase of e-commerce? predominance of pure online strategies bran
    7·1 answer
  • The price that U.S. consumers pay for goods imported from Mexico has fallen and the quantity of U.S. imports from Mexico has ___
    8·1 answer
  • 10 POINTS!
    12·2 answers
  • Park Ridge Company is considering the replacement of a machine that is presently used in production. The following data are avai
    14·1 answer
  • not-for-profit organization held the following investments: Investment Cost Fair value (beginning of year) Fair value (end of ye
    10·1 answer
  • Stine Company uses a job order cost system. On May 1, the company has a balance in Work in Process Inventory of $3,510 and two j
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!