1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lubov Fominskaja [6]
3 years ago
9

PLEASE HELP ME RUNNING OUT OF TIME!!!

Mathematics
1 answer:
elena-14-01-66 [18.8K]3 years ago
8 0

Answer:

I am not sure of the answer but it is between A and C but my final answer is gonna be C.

You might be interested in
Help please my moms going to kill me if I don’t get this right
iragen [17]

Answer:

x=-\frac{41}{6}

Step-by-step explanation:

Pay attention to the two tick marks. This indicates that those sides are congruent to each other and so will the angles on the bottom and top. Therefore, we can set up the equation 137+2(-3x+1)=180 and solve for x:

137+2(-3x+1)=180

137+(-6x+2)=180

137-6x+2=180

139-6x=180

-6x=41

x=-\frac{41}{6}

8 0
2 years ago
What times what equals 108
ELEN [110]
1 times 108
I Hope this helps.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A local weather station collected the 12 p.m. temperature at 5 different locations in its town: Temperatures, °F: {63, 59, 60, 6
AveGali [126]
Ok so add all of them together and you get 305 then divide it by how many numbers there are for the mean and you get 61 then add all of the diffrences from each number to the mean and we get 6 then 61 divided by 6 gets us 10.1 but round it to 10. hope this helped.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
George is drafting his dissertation paper for his doctoral program. The graph below shows the line of best fit for the data reco
sweet [91]

a. \: y =  \frac{3}{2} x + 4 \\  \\ 1. \:  \frac{3}{2} x + 4 = y \\ \\  2. \:  \frac{3}{2} x = y - 4 \\  \\ 3. \:  \frac{ \frac{3}{2} x}{\frac{3}{2} }  =  \frac{y - 4}{2}   \\  \\ x =  \frac{2y - 8}{3}

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Broccoli cost $3.14 a pound at the market.
pav-90 [236]

7.85

explanation

you multiply the two numbers together

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Finde the product simplify the anser. 5×10/12
    7·1 answer
  • The ratio of boys to girls in the sixth grade is 2:3
    15·1 answer
  • Find the mean of 11, – 7, – 14, 10, and -5.
    5·1 answer
  • The sum of the digits of a two digit number is 10. If 36 is subtracted from the number, the digit interchange their places Find
    10·1 answer
  • 1/3 of all the trick or treaters that came to your house were dressed as characters from Star Wars. 3/5 of those
    12·2 answers
  • 7 lbs of sour candies cost $7.00. What is the unit price?
    14·1 answer
  • Find the value. please help!
    11·1 answer
  • Who wants free brainliest<br><br> whats 1+!<br><br> 2 or 11?
    10·2 answers
  • I need help please Solve the problems! CHECK PICTURE FOR QUESTION
    11·1 answer
  • HURRRRRY <br> question is is pdf file below<br> which is the correct answer?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!