1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoray [572]
2 years ago
8

A 16-foot ludder is leaning against the side of a building. The bottom of the Istider is 5 feet from the

Mathematics
1 answer:
11Alexandr11 [23.1K]2 years ago
6 0

Answer:

\sqrt{231}

Step-by-step explanation:

a^2+b^2=c^2

5^2+b^2=16^2

25+b^2=256

b^2=231

b=\sqrt{231}

You might be interested in
Solve for x ~<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=3%20%5C%3A%20%2814%20-%205x%29%20%3D16%20-%20%2012x" id="TexFormula1" title="
lesya692 [45]

3(14 - 5x) = 16 - 12x

Distribute 3 throught the parentheses

42 - 15x = 16-12x

Move the variable to the left-hand side and change its sign

42 - 15x + 12x = 16

Move the constant to the right-hand side and change its sign

- 15x+12x=16 - 42

Collect like terms

- 3x =  - 26

Divide both sides of the equation by -3

\boxed{x =  \frac{26}{3} }

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is the graph of f(x)=5(2)^x
Inessa05 [86]
X:     -2|   -1| 0|   1|   2|
y: 1.25| 2.5| 5| 10| 20|
 

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
MS LEE IS HANDING OUT WRISTBANDS AS STUDENTS ENTER THE THE DANCE THERE ARE 40 BLACK, 20 YELLOW .AND 15 PURPLE WRISTBAND
valina [46]
SO WHAT ARE WE TRYING TO FIND OUT
4 0
3 years ago
What are the possible values of x in 32x + 20 = 28x − 16x2?
maw [93]

Answer:

B .`-(1)/(8) stackrel(+)(-) (isqrt(79))/(8)`

8 0
3 years ago
Three cartons of juice cost $4.77 .Find the cost of 8 cartons.
elena-s [515]
You just need to do cross multiplication.
If 3 cartoons cost 4.77 then 8 cost...
8×4.77÷3=$12.72 done!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the sales tax in Illinois is 6.25%. About how much will a pair of jeans that has a ticket price of $48.99 cost, including sales
    14·1 answer
  • What is the unit rate for 128 pounds of dog food for 16 dogs
    12·1 answer
  • The book company has 5 liters of bug spray on Tuesday they used to .7 L of it how many millimeters of bug spray do they have lef
    8·1 answer
  • Find the value of a that makes the statement true. <br>3^-1 ÷ 3^4 = 3^a .<br>A = ?
    10·2 answers
  • How do I solve this??
    8·1 answer
  • Solve, using linear combination.
    12·1 answer
  • Which expression can be used to find the sum of the polynomials? (9 – 3x2) + (–8x2 + 4x + 5)
    6·1 answer
  • 2/3 of a trip was completed after driving 120 miles. how long was the entire trip ?
    9·1 answer
  • What is the total cost of 1.2 Cubic yards of soil if it sells for $24 per cubic yard?
    8·2 answers
  • NO LINKS AND NO WEBSITES I really need help with this, and also if it's Substitution or linear combination.​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!