1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Y_Kistochka [10]
3 years ago
8

Ishiro bought a bag of 50 jellybeans. The table shows how many of each color were in the bag. Ishiro will pick one jellybean fro

m the bag without looking. What is the probability that the jellybean will be red?
helo me

Mathematics
1 answer:
marshall27 [118]3 years ago
4 0

Answer:

1 / 5

Step-by-step explanation:

n ( S ) = 5 + 12 + 8 + 10 + 15

n ( S ) = 50

Let R be the event of getting red jellybean.

n ( R ) = 10

P ( R ) = n ( R ) / n ( S )

= 10 / 50

P ( R ) = 1 / 5

You might be interested in
Birthday polynomial <br> My birthday is November 1, 2004
miss Akunina [59]

Answer: -939080938

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Please answer this for me ​
Ronch [10]
The answer is c

Explanation Ik it
6 0
3 years ago
Which is an exponential growth function?
Alex787 [66]
A linear equation has the x multiplied by a number, while exponential function has the x as a power
5 0
3 years ago
5/6×-4=-2 solve the equation
Alina [70]

5/6x=-2+4

5/6x=2

5/6x×6/5=2×6/5

X=2.4

5 0
3 years ago
Julio bought 4 pencils and 3 erasers for $0.37 and David paid $0.33 for 3 pencils and 4 erasers. What is the cost of one pencil?
nirvana33 [79]

Answer:

Each pencil costs $0.07 and each eraser costs $0.03

Step-by-step explanation:

System of linear equations

It refers to the study of systems when n variables are related in m linear equations, each one is not independent from the others. Solving such systems can be done following very diverse approaches.  

Let p=the price of each pencil while e is the price each eraser

Julio bought 4 pencils and 3 erasers, spending

4p+3e=0.37

David bought 3 pencils and 4 erasers, spending

3p+4e=0.33

The system of equations is written in the form

\left\{\begin{matrix}4p+3e=0.37\\ 3p+4e=0.33\end{matrix}\right

We'll solve it by reduction. Multiplying the first equation by -3 and the second by 4:

\left\{\begin{matrix}-12p-9e=-1.11\\ 12p+16e=1.32\end{matrix}\right.

Adding both equations:

7e=0.21  

e=0.03

Multiplying the first one by -4 and the second by 3

\left\{\begin{matrix}-16p-12e=-1.48\\ 9p+12e=0.99\end{matrix}\right.\end{matrix}\right.

Adding both equations:

-7p=-0.49

p=0.07  

Solution: Each pencil costs $0.07 and each eraser costs $0.03

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What would you have to invest today at 5% interest compounded monthly if you wish to have $20,000 in 10 years?
    8·1 answer
  • Which shows a perfect square trinomial? A 50 y squared minus 4 x squared B 100 minus 36 x squared y squared C 16 x squared + 24
    12·2 answers
  • I need help on this question please.
    11·2 answers
  • What is the scale of the map if 1 cm on the map represents 20km in reallife
    15·1 answer
  • Pierce works at a tutoring center on the weekends.
    9·2 answers
  • Xm = p - n for x<br><br> I need help
    9·1 answer
  • Put down ur best memes here!<br><br> And help me.. whats 0+0
    12·2 answers
  • What is the value of the expression -17 * 1.3 ​
    13·1 answer
  • If f(x)=x+2,g=(x)=4x-1,fg(2)?​
    5·1 answer
  • 3 Michael has 6 dimes. He plans to give 5 dimes to his cousin. He can use the expression 6 -- 5 to find how many dimes he will h
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!