1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arada [10]
2 years ago
5

I need help with my mathematics exam grade 7 end year!PLEASE help me asap!!PLEASE i beg you :)​

Mathematics
1 answer:
AnnyKZ [126]2 years ago
8 0

so first off for the ratios

if you were to find them on a graph, you would want to find a slope. The slope is your ratio pretty much

if you were to find them for a table, you would have to see what the question is asking. if it asking like what is the amount of people vs animals per square mile, you would find people on the table and then go down to square mile as opposed to square feet or some other variable. Then you will put what they are asking first and then what they are asking second. here ill show you an example if it is to confusing what i just said. if there are 50 animals per square mile and 150 people per square mile, and the question asked you what is the ratio between people and animals, you would answer 150/50, BUT you have to simplify. 3/1 would be you answer.

next off for the transformation

if there was a triangle at the points 5,3|4,6|5,5| and you wanted to translate it 5 units up and 6 units to the left, all you do is think about this. up and down are changes in the y, left and right are changes in the x axis. left and down are negative changes, up and right are positive changes.

so you would apply that thinking to ALL the points. it would look something like the picture below.

finally, for the shaded area of figures

lets take a abstract figure. say that we shade the upper left hand corner, and it will look something like the picture below. If you want to find the area of the figure, you would have to isolate it. Then you would multiply the width by the length and get 2.

i really hope this helps on your exam. good luck!

You might be interested in
Rachel was answering #4 on the last mini assessment
umka21 [38]
C is -6 so when you subtract -6 from 8 you get 14
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A scientist is measuring the temperature change in a chemical compound. The temperature dropped 11 degrees F per hour from the o
devlian [24]
The original temperature was 134

6 0
3 years ago
What is 16.004 written in expanded form
professor190 [17]
16.004 = (1 x 10) + (6 x 1) + (0/10) + (0/100) + (4/1000)

Hope this helps ;)
6 0
3 years ago
How much would you be willing to rent an additional oven when the order size is 1 dozen cookies
Kamila [148]

The amount that you should be willing to rent an additional oven when the order size is 1 dozen cookies is the amount that is less than the profit of producing those cookies.

<h3 /><h3>What amount should be paid to rent an additional oven?</h3>

The dozen cookies that Kristen’s Cookie Company are about to make are an additional order which means that they do not have the ovens to make it.

They will therefore have to rent an additional oven. If they did this, the amount they pay for the additional oven should not give them losses. They should therefore rent the oven at a cost that is less than the profit they will get for the additional 1 dozen cookies.

Find out more on accepting additional orders at brainly.com/question/25811981.

#SPJ4

3 0
2 years ago
John has a storage bin in the shape of a rectangular prism the storage bed is still in the and 1/2 ft long 2 ft wide and 2 ft ta
Phoenix [80]

We know, volume of rectangular prism is given by :

V = lbh\\\\V=\dfrac{1}{2}\times 2\times 2\ ft^2\\\\V=2\ ft^2

Volume of cubic box :

v=a^3\\\\v=(\dfrac{1}{2})^3\ ft^3\\\\v=\dfrac{1}{8}\ ft^3

Number of cubes can be filled :

N=\dfrac{V}{v}\\\\N=\dfrac{2}{\dfrac{1}{8}}\\\\N=16

Therefore, 16 cubes can be put in the bin.

Hence, this is the required solution.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Break apart 16 x 34 into four simpler multiplication problems
    14·2 answers
  • 2 for $9. what is the unit price?
    6·2 answers
  • What is the value of the expression below when z=2<br><br> 4z2-3z-4 please help
    11·1 answer
  • Which equation represents a line which a perpendicular to the line y=4x-7?​
    6·1 answer
  • Corrado has 27 books in his room that he has already read. He wants to give them away to his 3 younger siblings. How many books
    15·1 answer
  • I got 16/63 but i am not sure if its correct or not .
    5·1 answer
  • How many eight notes is equal to a halfnote ​
    8·2 answers
  • I need help I’m stuck
    11·1 answer
  • The area of a rectangle is 58 in². The base is 8 inches long. What is the height
    13·1 answer
  • Jasper wants to buy 4kilograms of nails and 4kilograms of standard washers .How much will hespend? rivets $0.69 per kg​ nails $0
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!