1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgen [1.6K]
3 years ago
6

the cost of a parking permit consists of a one-time administration fee plus a monthly fee. a permit purchased for 12 months cost

s $660. a permit purchased for 15 months costs $810. what is the administration fee?
Mathematics
1 answer:
weqwewe [10]3 years ago
4 0
The cost of a parking permit consists of a one-time administration fee plus a monthly fee.
=> a permit purchased for 12 months costs $660.
=> a permit purchased <span>for 15 months costs $810. 
let's determine  the administration fee.
=> 810 - 660 dolalrs = 150 dollars is added for additional 3 months.
=> 150 / 3 months = 50 pesos per month.
=> 50 * 12  = 600 dollars.
=> 660 dollars - 600 dollars = 60 dollars is the administration fee.</span>
You might be interested in
A baseball team has 13 players; how many possible batting orders can the coach make if there are 9 players in the batting lineup
mote1985 [20]
The answer to this question would be: <span>C. 259,459,200 
</span>To answer this question, you will need to understand how to use permutation in probability. In this question, there will be 9 people out of 13 people that make an order for batting. In this case, if same people used but the batting order is different that could be considered different ways. Then the answer would be: P(13,9)= 13! / (13-9)!= 13!/4!= <span>259,459,200 </span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A total of 380 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. The number of student t
Andreyy89

Answer:

126.666...

Step-by-step explanation:

380/3

380= total number of tickets

3 times = student tickets

7 0
3 years ago
Pls help !<br> i need help with all 3 questions quick
Zarrin [17]

Ask your mummy......

6 0
3 years ago
Write a quadratic equation with the following transformations.
densk [106]
The answer I believe would be -6
4 0
3 years ago
A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price?
nevsk [136]
3.48/6 = 0.58 per can
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the GFC of the numbers 12,18 and 26
    9·2 answers
  • What is the standard unit of stress in Metric Units?
    10·2 answers
  • Which figure repeats in the tessellation shown below?
    9·2 answers
  • A radiologist looks at<br> an x-ray of a hand.
    14·2 answers
  • Identify the domain intervals over which the inverse of the graphed function is also a function. Select all that apply.​
    7·1 answer
  • Ten kids line up for recess. There are five boys and five girls. How many ways are there for the 10 kids to line up so that all
    5·1 answer
  • A real estate broker acting as a property manager leased a building for 10 years at an annual rent of 48,000. They will receive
    6·1 answer
  • Help, i got the second part but don't understand the first thanks
    13·1 answer
  • PLZ HELP ME WITH THIS!! 5/2 c = 8 1/3 *
    8·1 answer
  • Evaluate the algebraic expression h + h when b = 3, d = 12, h = 2 and r = 7.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!