C or 750,000 because lol thats just what it is, you can look it up
Answer:
A) The store charges $94.50 for the skis!
B) The final price is 150% of the original price!
Step-by-step explanation:
A) 63 x (1 + 0.50) = 94.5
B) 94.50 = P(63)
94.50 (1/63)=P(63)(1/63)
1.50
Answer:
<h2>3x - y + 7 = 0</h2>
Step-by-step explanation:
The slope-intercept form of an equation of a line:
![y=mx+b](https://tex.z-dn.net/?f=y%3Dmx%2Bb)
m - slope
b - y-intercept
Put the given y-intercept b = 7 and the coordinates of the point (-2, 1) to the equation:
<em>subtract 7 from both sides</em>
<em>divide both sides by (-2)</em>
![3=m\to m=3](https://tex.z-dn.net/?f=3%3Dm%5Cto%20m%3D3)
We have the equation:
![y=3x+7](https://tex.z-dn.net/?f=y%3D3x%2B7)
Convert it to the general form
:
<em>subtract 3x and 7 from both sides</em>
<em>change the signs</em>
![3x-y+7=0](https://tex.z-dn.net/?f=3x-y%2B7%3D0)
Answer:
Step-by-step explanation:
120/3= is 40mph
200/40= 5
At 40 mph it will take 5 hours.
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>