1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mazyrski [523]
3 years ago
11

A package of 5 pairs of insulated socks costs ​$39.45. What is the unit price of the pairs of socks​?

Mathematics
2 answers:
Andrej [43]3 years ago
8 0

Answer:

the answer is 7.89

Step-by-step explanation:

39.45/5

7.89

Brums [2.3K]3 years ago
4 0

Answer:

7.89

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Halp me please i don't wanna fail...I wanna pass this test ;--; (MUST BE A EXPRESSION)
vaieri [72.5K]

Answer:

155+27n

Step-by-step explanation:

hope this helps

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a number line, Karlie has to divide the space between —5 and —3 into five smaller, equal spaces. On what numbers does Karlie
Dafna1 [17]

Answer:

  {-4.6, -4.2, -3.8, -3.4}

Step-by-step explanation:

The length of the space Karlie is dividing is -3-(-5) = 2 units. Then the length of each of those equal 5 spaces will be 2/5 units = 0.4 units.

Each mark on the number line is 0.4 units to the right of the previous one. The first (left-most) mark is 0.4 units to the right of -5, so is at -5+0.4 = -4.6.

The marks have to be placed at -4.6, -4.2, -3.8, and -3.4.

3 0
3 years ago
Can you divide 3 by 8? Explain your response.
Margaret [11]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

You can divide anything.

7 0
3 years ago
HELP PLEASE AND ASAP!! look at screenshot (10 pts)
Zepler [3.9K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Add like terms to get

4.5a + 4b + 3.5c

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use mental math to find the amount of a 12% shipping fee for an item that costs $250. Explain your steps.
makvit [3.9K]
The shipping fee is $30
1. 12%×250
= 250×12/100
= 2.5 ×12
= 5/2×12
=60/2
=30
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What's is the square root of 63
    6·1 answer
  • Question 5. We have 5-year statistics of average amount of wheat crop (tons) harvested from 1 km2 per year, the results are as f
    15·1 answer
  • BRAINLIEST!!
    13·2 answers
  • What is the next term in the sequence 58, 47, 36, 25, ...?<br> –58<br> –8<br> 14<br> 69
    5·2 answers
  • A regular hexagon has an apothem of 14.7 inches and a perimeter of 101.8 inches. What is the area of the hexagon?
    10·2 answers
  • Simplify the expression. Write the answer using scientific notation. (9*10^7)(7*10^9)
    7·1 answer
  • Solve for p.<br><br> 4p + 19 + 13p = –17 − p
    5·2 answers
  • How to Evaluate 5/9 x 8.<br> Please answer asap (as soon as possible)
    6·2 answers
  • 25÷5 + 12+5×2 solve this bodmas sum
    12·2 answers
  • Convert 6 yards into meters. Round your answer to the nearest tenth.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!